22.09.2013 15:30

America's Cup

Pohár Ameriky (The America's Cup) je cenou pro vítěze série závodů (match races) mezi dvěma jachtami a zároveň je nejstarší aktivní mezinárodní sportovní trofejí.

Jachta, označována jako obhájce (defender), reprezentuje jachtařský klub v jehož držení je Pohár, zatímco druhá jachta je známá jako vyzyvatel (challenger).

Trofej v roce 1851 věnovala Královská jachetní eskadra (Royal Yacht Squadron) vítězi závodu kolem ostrova Wight, škuneru America, po němž cena získala své jméno a byla věnována Newyorskému jachtařskému klubu (NYYC). Na základě podmínek popsaných v darovací listině pak bylo umožněno o trofej usilovat v mezinárodní soutěži. Jakýkoli jachtařský klub, který splní podmínky darovací listiny, může obhájce vyzvat.

Vítězná loď America v závodě kolem ostrova Isle of Wight

Samotná trofej, která dlouhodobě přitahuje pozornost nejlepších světových jachtařú a je považována za jednu z nejvyšších met v tomto sportu, je stříbrná konvice vyrobená v roce 1848 a zakoupená v běžném obchodě s trofejemi.

Vítězný trimarán týmu BMW Oracle, který byl později opatřen křídlovým oplachtěním

NYYC dokázal trofej obhajovat až do roku 1983, kdy ji získal Královský jachtařský klub Perth, čímž přerušil nejdelší vítěznou sérii v dějinách sportu. Od třetí obhajoby v roce 1876 až po dvacátou v roce 1976 se vždy jednalo o jediného vyzyvatele. Od roku 1970 se však na základě souhlasu NYYC potenciální vyzyvatelé utkávají v sérii závodů, jejíž vítěz má právo vyzvat obhájce.

Zatím poslední, 34. souboj o Pohár Ameriky, vyhrála americká jachta BMW Oracle Racing z jachtařského klubu Golden Gate, když dokázala ze ztráty 1:8 vybojovat vítězství 9:8 nad vítězem Louis Vuitton Cupu, Emirates Team New Zealand. Další boje o Pohár Ameriky propuknou v roce 2017.

Létající katamarán Emirates Team New Zealand AC72

Název trofeje je do jisté míry zavádějící. Bez znalosti historického původu názvu není možné vědět, a to ani v angličtině, že jméno America se vztahuje k názvu lodi a nikoliv ke kontinentu Amerika. Často se tak v češtině setkáváme s užíváním názvu Americký pohár. Tento název snad dokonce převažuje nad správnějším překladem Pohár Ameriky a je otázkou zda se proto v češtině de facto nestal správným názvem události a trofeje.