06.03.2014 07:32

DN - mistrovství světa - celkově

Včera panovaly v Haapsalu naprosto skvělé podmínky. Poměrně stálý vítr 6-8 uzlů a slunce. Prostě nádhera. Nakonec se podařilo odjet 4 rozjížďky pro skupiny Gold a Bronze a 3 rozjížďky pro skupinu Silver. Celkově tedy byly ve zlaté skupině odjety všechny plánované rozjížďky. Večer pak proběhlo přihlašování na nadcházející mistrovství Evropy a slavnostní banket s vyhlášením mistra světa pro rok 2014. Tím se s velkým náskokem stal již poněkolikáté Karol Jablonski z Polska, který ani nemusel startovat v poslední rozjížďce. Druhý dojel Michal Burczynski a třetí opět Polák, Tomasz Zakrzewski.

Z našich si nejlépe vedl Vladislav Ptašnik, který se stal mužem 14tých míst. Ze 6 rozjížděk dojel 4 krát na 14. místě a celkově je také 14. Martin Vacula, který měl po srážce a demolici lodě 3 krát DNF, se dnes na půjčené lodi rozjezdil a dal 17, 13 a 13. Celkově to pro něho znamená 38. místo. V bronzové skupině bojoval Vojta Komárek, který končí na 25. místě a Roman Roček, jemuž patří 38. místo.

05.03.2014

Dnes se v Haapsalu v Estonsku rozběhlo to pravé mistrovství světa a Evropy. Pěkný vítr o síle 3 až 12 uzlů s dobrou viditelností a bez deště. To umožnilo odjet 3 rozjížďky pro zlatou a stříbrnou skupinu a 2 rozjížďky pro bronzovou. Zatím vedou favorité závodu Karol Jablonski, následován Michalem Burczynskim z Polska. Na 3. místě je Martin-Björn Schneider z Německa. Dnešní den se neobešel bez několika srážek. Většina z nich se obešla bez zranění, ale v jednom případě skončil závodník v nemocnici.

Nás ve stříbrné skupině reprezentoval Vladislav Ptašnik, který je s dojezdy 44, 14 a 14, na 21. místě a Martin Vacula, který je ve skupině na 56. místě, ale nemá ani jednu dojetou rozjížďku. Podrobnosti zjišťujeme. Ve skupině bronzové je Vojta Komárek na 25. místě a Roman Roček na 43. místě. Jejich rozjížďka z úvodního dne byla dodatečně, pro špatnou viditelnost zrušena, ale ani oprava klukům bohužel na postup do druhé skupiny nestačila.

Dodatečně jsme se dozvěděli, že měl Martin Vacula kolizi se soupeřem a má rozbytou loď. Sám je ale naštěstí v pořádku.

04.03.2014

V Haapsalu v Estonsku je vše připraveno pro závody. Je vítr, je ideální led, ale bohužel je také velmi špatná viditelnost. První den závodu se podařilo odjet pouze jednu celkem spornou rozjížďku extrémně početné 3. skupiny. Pole účastníků na mistrovství světa, bývá většinou rozdělené do 4 skupin, ale díky velké ledové ploše se pořadatelé rozhodli nahustit závodníky a odebrat jednu skupinu. Tím by se měla celá organizace zjednodušit a především urychlit. V odjeté rozjížďce jsme měli dva zástupce, Romana Ročka a Vojtu Komárka. Ti bojovali o dojezd v TOP 12, který by jim umožnil následný postup do 2. skupiny. Roman Roček dvě kola bojoval mezi 11. až 15. místem, ale nakonec z toho byla 19. Vojta Komárek se s další početnou skupinou závodníků nevešel do 10 minutového časového limitu.

Další závodníci, včetně Martina Vaculy a Vladislava Ptašnika, čekali na své rozjížďky zbytečně. A nedočkali se ani dnes, kdy byl již ráno plánovaný start, díky špatné viditelnosti, přesunut na zítřek.

------

01.03.2014

Ti nejlepší lední jachtaři planety mířili na mistrovství světa a Evropy do Polska. Závod byl ale na poslední chvíli přeložen a to o pěkný kus dál na sever až du Haapsalu v Estonsku. Tam jsou ledové podmínky dobré a snad přijde i vítr. Z našich závodníků jsou v dějišti regaty Martin Vacula, Roman Roček, Vojta Komárek a Vladislav Ptašnik, kterým budeme držet palce a sledovat jejich výkony. Důležitá bude zejména úvodní rozjížďka. Ta rozhodne o tom, zda zůstanou ve druhé a třetí výkonnostní skupině, nebo zda se jim podaří se katapultovat do jedničky.

Příštím velkým závodem má být začátkem dubna mistrovství Ruska na jezeře Bajkal. Zatím co Evropa se pomalu loučí s ledem, z Bajkalu hlásí krásný hladký modrý led o celkové tloušťce 1,2 m a ploše bez trhlin 7 x 20 km.