26.06.2014 07:32

KIELER WOCHE - finále

V Německu končí úvodní týden Kieler Woche, který byl věnován především olympijským lodním třídám. Celkově se tohoto svátku jachtingu zúčastní přes 4000 jachtařů na 1800 lodích a více než 300 tisíc diváků. Ve větrné regatě se naši jachtaři rozhodně neztratili. Bohužel Tomáš Vika na Finnu přišel o medailovou pozici a končí na úžasném 4. místě. Je to rozhodně skvělý výsledek. Stejné umístění patří i posádce ICZ / RODOP na lodi Melges 24, kteří dokázali vyhrát poslední rozjížďku závodu. Do TOP 10 se skvělou jízdou dostal také Viktor Teplý na Laseru Standard.

Zpráva týmu ICZ / RODOP - Melges 24:

Z německého Kielu se dnes se zpět do Čech vrátil tým ICZ/RODOP. Tradiční závod Kieler woche, byl pro Melges24 stejně jako pro olympijské třídy součástí Evropského poháru. Po krátké odmlce se tak posádka setkala s bývalými kolegy z reprezentačního týmu, což bylo velmi příjemné.
Kiel byl vždy velmi větrná regatta a této reputaci dostál i v tomto roce. Po dvoudenním tréninku ve větru přes 20 uzlů, začal závod velmi silným větrem již od prvního dne. Po kolizi hned v prvním startu první rozjížďky i přes odčiněné trestné otáčky, byl tým dodatečně penalizován DSQ a začal tak celý závod opět škrtačkou. Na konci druhé rozjížďky vítr zesílil až na 27 uzlů, v kterém po závěrečném halzovacím souboji tým urval 4. místo. Nicméně pro stále se zvětšující vlny a zřejmě i pod dojmem jednoho zlomeného stěžně se komise rozhodla odložit další rozjížďky na další den.

Druhý den závodu slibovala předpověď vítr a hlavně nárazy ještě silnější než v den úvodní a tak po krátké debatě a dlouhém čekání byly rozjížďky pro daný den zrušeny. Předpověď pro den třetí slibovala podobně silný vítr, ovšem se slábnoucí tendencí a tak po krátkém čekání byly uspořádány 3 rozjížďky. ICZ/RODOP v nich obtížně hledal rytmus a po dojezdech 9, 4, 9 se zařadil na průběžné 6. místo. V závěrečném dnu celého závodu se nejprve v poměrně slabém a následně velmi slabém větru odjeli 2 rozjížďky, ve kterých se český tým opět předvedl ve skvělém kondici a po dojezdech 2 a 1 vybojoval celkově 4. místo z 28 lodí.
Vítězství si odvezl konzistentně jezdící tým Audi, který tímto výsledkem převezme průběžné vedení v Evropském poháru. ICZ/RODOP se pravděpodobně  posune na místo 3. Další závod Evropské série začne již za týden na Gardě.

-------

24.06.2014

V Kielu se dnes opět bojovalo v silném větru. Skvěle se to vyvíjí v lodní třídě Finn, kde je Tomáš Vika stále na medailové pozici. Dnes při kolizi utrpěl díru do lodi, ale dostal náhradu umístění za 4,3 bodu. Michael Maier dal dnes dva dojezdy do TOP 10 a Ondra Teplý dojel jednou dokonce na 3. místě. V Laserech opět poskočil kupředu Viktor Teplý, který dnes ale dostal poměrně nesmyslnou penaltu na boční kurz při síle větru 25 uzlů. Ztráta 6ti míst v rozjížďce je velkou smůlou. V Melgesech se tým ICZ / RODOP stále posouvá kupředu a opět zopakoval dojezdy 4 a 9.