24.11.2013 09:16

LASER STANDARD - Poslední den mistrovství světa

Brazilec Robert Scheidt vyhrál finálovou rozjížďku mistrovství světa olympijské lodní třídy Laser Standard v Ománu a již podeváté vybojoval titul mistra světa. Robert svedl velký souboj se svým rivalem Pavlosem Kontidesem, který na něho ztrácel pouze jeden bod. Nakonec ale dokázal o dvě délky lodě vyhrát. Dnes už legenda světového jachtingu Robert Scheidt, posledních devět let úspěšně závodil na kýlové olympijské plachetnici Star. Po vyřazení této lodě z olympijského programu je Robert zpět na Laseru a i ve 40-ti letech vítězí. Do olympiády v jeho domácím Riu zbývají ještě tři sezóny, tak uvidíme, zda bude schopen do té doby udržet vrcholnou formu.

Poslední finálovou rozjížďku nezvládli, jinak skvěle jedoucí, Chorvat Tonci Stipanovic, ani Švéd Jesper Stalheim. Na stupně vítězů se tedy nakonec dostal Němec Philipp Buhl. Náš olympionik Viktor Teplý dojel až na 61. místě a celkově skončil 49. Stříbrná skupina, kde byl druhý olympionik Martin Trčka, již dnes nezávodila a tak Martin skončil na 16. místě ve stříbrné skupině.

Zde je celkové pořadí Mistrovství světa 2013:

1. Robert Scheidt BRA - 5, 5, 1, 1, 2, 1, 28, 1, 12, 1, 26, 1 - 29b (83b)
  2. Pavlos Kontides CYP - 2, 5, 3, 3, 4, 2, 1, 10, 16, 3, 6, 13 - 42b (68b)
  3. Philipp Buhl GER - 1, 17, 3, 4, 2, 12, 18, 2, 2, 15, BFD, 10 - 68b (150b)

49. Viktor Teplý CZE - 25, 31, 20, 23, 29, 25, 32, 20, 26, 8, BFD, 61 - 268b (364b) - zlatá skupina

16. Martin Trčka CZE - 30, 30, 36, 40, 43, 43, 15, 39, 40, 13, 21 - 273b (316b) - stříbrná skupina

Konečné výsledky nalznete ZDE.

------

Šestý den

Také po dnešních dvou finálových rozjížďkách zůstává v čele závodu Brazilec Robert Scheidt. Dnes úvodní rozjížďku vyhrál a následně dojel na 26. místě. Ve druhé rozjížďce zvítězil Alex Mills Barton z Velké Británie. Kyperčan Pavlos Kontides ztrácí na vedení už pouhý jeden bod a stále nemá zásadní škrtačku. Je jasné, že jeho soupeři už nesmí chybovat. Skvěle jedoucí NickThompson k BFD a DSQ, dnes přidal i RET a je již bez šance na dobré umístění. Přitom jeho dojezdy byly většinou do 3. místa. Černé vlajce (BFD) se dnes nevyhnul ani náš olympionik Viktor Teplý, který v první rozjížďce doplul na skvělém 8. místě, což je ve zlaté skupině obrovský úspěch. Martin Trčka si polepšil a ve stříbrné skupině dnes zajel na 13. a 21. místě.

Zde je průběžné pořadí po třetím dnu závodu:

1. Robert Scheidt BRA - 5, 5, 1, 1, 2, 1, 28, 1, 12, 1, 26 - 28b (82b)
  2. Pavlos Kontides CYP - 2, 5, 3, 3, 4, 2, 1, 10, 16, 3, 6 - 29b (55b)
  3. Tonci Stipanovic CRO - 1, 8, 1, 5, 3, 2, 43, 6, 43, 6, 3 - 35b (121b)

52. Viktor Teplý CZE - 25, 31, 20, 23, 29, 25, 32, 20, 26 - 199b (231b) - zlatá skupina

16. Martin Trčka CZE - 30, 30, 36, 40, 43, 43, 15, 39, 40 - 273b (316b) - stříbrná skupina

Výsledky můžete sledovat ZDE.

------

Pátý den

Dnes se v Ománu na Mistrovství světa třídy Laser Standard odjela první finálová rozjížďka. Tu vyhrál velmi dobře jedoucí Brit Nick Thompson, který se tím posunul na průběžné 15. místo. Druhý dnes dojel Němec Philip Buhl a třetí Kanaďan David Wright, který je nyní až na 41. místě.

Viktor Teplý dnes dojel ve zlaté skupině na 26. místě a Martin Trčka ve stříbrné na 40. místě.

1. Robert Scheidt BRA - 5, 5, 1, 1, 2, 1, 28, 1, 12 - 27b (55b)
  2. Pavlos Kontides CYP - 2, 5, 3, 3, 4, 2, 1, 10, 16 - 36b (46b)
  3. Jesper Stalheim SWE - 3, 2, 6, 1, 4, 4, 26, 4, 18 - 42b (68b)

--------

Čtvrtý den

Na Mistrovství světa mužské olympijské one-design třídy Laser Standard v Ománu pokračuje spanilá jízda Brazilce Roberta Scheidta. Dnes se odjely další dvě rozjížďky ve kterých Robert zajel nejprve škrtačku 28, ale druhou rozjížďku již vyhrál a drží průběžné celkové vedení. Úvodní rozjížďku vyhrál Pavlos Kontides z Kypru, který od začátku závodu předvádí skvělé výsledky a bez škrtání má suverénní náskok. Je zatím na 2. místě a navíc si ještě může dovolit chybovat.

Z našich dnes dobře zajel na 15. místě Martin Trčka, ale bohužel to na postup do zlaté skupiny nestačilo. Tam se naopak vešel Viktor Teplý, který dnes zajel 32. a 20.

1. Robert Scheidt BRA - 5, 5, 1, 1, 2, 1, 28, 1 - 15b (43b)
  2. Pavlos Kontides CYP - 2, 5, 3, 3, 4, 2, 1, 10 - 20b (30b)
  3. Jesper Stalheim SWE - 3, 2, 6, 1, 4, 4, 26, 4 - 24b (50b)

52. Viktor Teplý CZE - 25, 31, 20, 23, 29, 25, 32, 20 - 173b (205b) - zlatá skupina

16. Martin Trčka CZE - 30, 30, 36, 40, 43, 43, 15, 39 - 233b (276b) - stříbrná skupina

-------

Třetí den

Velké věci se dějí na Mistrovství světa Laserů v Ománu. Do čela závodu se dostal ve 40 letech Robert Scheidt z Brazílie. Robert vyhrál zlatou olympijskou medaili na Laseru v letech 1996 a 2004 a stříbrnou v roce 2000 a 2008 na Staru. Nyní je ale zpět a opět ve skvělé formě. Skvěle jede také Nick Thompson, který dnes přidal jedno 2. a 3. místo, ale k tomu bohužel také DSQ, tedy diskvalifikaci. Připomeňme, že už má jedno BFD.

Z našich závodníků si o něco pohoršil Viktor Teplý, který dnes zajel 23, 29, 25. Ani Martinu Trčkovi se dnes nevedlo a ke svým výsledkům přidal 40, 43, 43. Snad se jim ještě podaří vše vylepšit. Konkurence je ale obrovská.

1. Robert Scheidt BRA - 5, 5, 1, 1, 2, 1 - 9b (14b)
  2. Tonci Stipanovic CRO - 1, 8, 1, 5, 3, 2 - 12b (20b)
  3. Jesper Stalheim SWE - 3, 2, 6, 1, 4, 4 - 14b (20b)

55. Viktor Teplý CZE - 25, 31, 20, 23, 29, 25 - 122b (153b)

85. Martin Trčka CZE - 30, 30, 36, 40, 43, 43 - 179b (222b)

-------

Druhý den

Dnes se na Mistrovství světa třídy Laser Standard v Ománu odjela zatím pouze jedna rozjížďka. Pole je neuvěřitelně vyrovnané a díky jízdám v kvalifikačních skupinách mají všichni tři závodníci na medailových pozicích stejný počet bodů. Zajímavostí je, že na druhé místo poskočila legenda jachtingu Robert Scheidt z Brazílie, který se po vyřazení Stara z olympijského programu vrátil zpět na Lasera. Včera vedoucí Nick Thompson se dnes díky předčasnému startu na černou vlajku propadl až na 34. místo. Z našich závodníků si polepšil Viktor Teplý, který dnes dojel na 20. místě.

První den

V Mussanah v Ománu se právě koná Mistrovství světa olympijské lodní třídy Laser Standard. I přes exotickou lokalitu pořádání závodu se na start sjelo 126 závodníků, včetně dvou Čechů. Nejlépe si po prvním dnu a dvou rozjížďkách vede Nick Thompson z Velké Británie, který doposud, i přes skvělou výkonnost, nedokázal vyhrát žádný velký závod.