18.01.2013 10:19

Světový pohár v Miami

Od 28. ledna do 2. února se v Miami na Floridě jel již tradiční závod světového poháru (ISAF Sailing World Cup). Tento již 24. ročník byl opět největším závodem olympijských a paralympijských lodních tříd na severoamerickém kontinentu a první vážnou zkouškou v přípravě na olympiádu v Riu 2016.

Regata byla vypsána pro třídy vybrané komisí ISAF pro nadcházející olympijský a paralympijský cyklus. Zároveň zde došlo k testování nového systému hodnocení. První velkou změnou je bodový zisk, když vítěz v rozjížďce má 0 bodů. Tím se mění strategie závodu. Nyní již nestačí dojíždět na předních místech, ale je důležité vítězit. Některé třídy také testovaly nové postupové klíče do semifinále a finále, kde se pak jede na tři rozjížďky za dvojnásobný počet bodů. Zda se nový systém osvědčil se uvidí na dalších regatách světové série ISAF.

A jaké byly konečné výsledky? V lodní třídě 49er se odjelo 18 rozjížděk a díky těsnému finále o pouhý bod zvítězila posádka USA 1281 - Strammer/Brown. Ve třídě 470 se jelo podle tradičního bodovacího systému bez finálových rozjížděk. Zde zvítězila posádka USA 1713 McNay/Hughes. Jednoposádkovou třídu Finn ovládl závodník USA 6 C. Paine. Překvapením byl nástup brazilského kosatníka ze třídy Star B. Prady, který vyhrál hned úvodní rozjížďku. V nejlépe obsazené třídě Laser nakonec vyhrál Švéd J. Stalheim, kterému se dařilo zejména ve finálových rozjížďkách. To naopak nezvládl jasný vítěz kvalifikace Ch. Buckingham, který se nakonec musel spokojit s bronzem. Windsurfing RS:X slavil návrat do olympijského programu a zvolil systém postupových kvalifikací a ostrého finále. To vyhrál Španěl I. Pastor, který odsunul na druhé místo favorita N. Dempseye z Velké Británie. Mezi ženami to vypadalo následovně: 49er FX ovládly ve finále Brazilky BRA1 Soffiatti/Kunze, které porazily jinak skvěle jedoucí USA 1193 Tunnicliffe/Vandemoer. Také třídu 470 ovládly jihoameričanky BRA 177 Oliveira/Barbachan a to dosti jednoznačným způsobem. Další medailové příčky obsadily překvapivě Číňanky. Ve třídě Laser Radial přesvědčivě zvítězila domácí favoritka P. Railey. Za to ve třídě windsurfingu RS:X si domácí ani neškrtly a zvítězila Izraelka M. Davidovich. Poprvé se ve světové sérii představila kategorie mix na katamaránech Nacra 17. Tato nová lodní třída má řadu problémů s technickým vybavením, praskají ploutve, nosníky, stěžně, ale postupně se vše dolaďuje a posádky v Miami již odjeli všechny rozjížďky bez závažnějších problémů. Závodnímu poli kralovala favorizovaná posádka USA 31 Newberry/Casey. Paralympijskou třídu 2.4MR ovládla britská závodnice M. Pascoe.

Z výsledkových listin je patrný nástup Brazilských závodníků, ktěří již nyní trénují v maximálním nasazení, aby vyladili formu pro domácí olympiádu v Riu 2016. Český jachting tentokrát zastoupení ve světovém poháru neměl, ale už brzo budeme moci sledovat jejich počínání na nejprestižnější evropské části této série.