FAQ

Kdy je nejlepší začít?

Všeobecně platí, že není na našich málo větrných a klidných vodách vhodné, nechávat děti na Optimistech (Cadetech) příliš dlouho. Od malička znají adrenalin a moderní sporty a sezení v Opťáku se zalomenýma nohama v bezvětří jim na motivaci moc nepřidá. Proto bych doporučil včasný přechod. Ideální je ale zařadit mezistupeň, kterým je RS Feva. Posádka se tak naučí závodit ve dvojici, ovládat kosatku i genakr a řadu dalších užitečných věcí. Po roce pak mohou směle skočit na 29er. 

—————

Jak náročná je jízda na 29eru?

Mírně zkušené posádky dokáží dělat rychlé pokroky, ale pro začátečníky to určitě není. 29er je skif a to zanamená Formule 1 v jachtingu. Není to jednoduché, ale o to je to pak větší radost z jízdy a adrenalin. 

—————

Komu je 29er určen?

Jachtařský skif 29er je již řadu let mezinárodní lodní třídou pro mládež. Je to moderní lodní třída pro všechny nadšené sportovce. Skify mají ve světě dlouholetou tradici. Není to žádná novinka. 49er je na olympiádě již od roku 2000. 29er je přípravnou třídou, ale také skvělou volbou i pro ty, kteří nemají olympijské ambice.

—————

Jak často musím trénovat, abych byl úspěšný?

O skifech všeobecně platí, že je třeba trénovat skoro každý den. Tréninky nemusí být příliš dlouhé, ale za to intenzivní. Po týdenní a delší pauze pocítíte, že jízda není automatická a opět chvíli trvá, než se dostanete do formy. Pro mladé jachtaře to ale musí být především zábava a musí se na vodu těšit. V tom je ale obrovská výhoda oproti většině ostatních mládežnických tříd, jízda na 29er je zábavná i během sólového tréninku.

—————

Mám šanci se dostat na olympiádu?

Pokud budeš poctivě a pilně trénovat, pak tvá šance není malá. Je třeba trvdě trénovat, učit se, pracovat na lodi, makat na fyzičce a neustále posouvat svoji výkonnost. Díky poměrně velké flotile 29er v ČR budou tréninky poměrně kvalitní. Po několika sezónách je pak nutný přechod na 49er. Pak už je nutné vše profesionalizovat. 200-250 dnů v roce trénink v kvalitní skupině, nebo závod. Spolupráce s profesionálním trenérem a minimálně 4 až 6 let tvrdé práce. Pak je určitá šance se na olympiádu dostat. Kdo nemá olympijské ambice, ten může na 29eru zůstat, nebo jít na větší skif RS800, nebo na katamarány. Nic pomalejšího vás ale pravděpodobně již nebude moc bavit. Vývoj jde ale stále kupředu a než se naučíte ovládat 29er, tak už svět bude létat nad hladinou a to bude vaše nová výzva.

—————