17.02.2014 07:30

A-CAT - mistrovství světa

Včera skončilo mistrovství světa sólových katamaránů lodní třídy A-Cat. Jednoznačným mistrem světa se s náskokem stal Australan Glen Ashby. Tento sedminásobný světový šampion a olympijský medailista, který byl v posledním Americkém poháru trimerem hlavní křídla Emirates Team New Zealand, prokázal své obrovské znalosti a zkušenosti v poli létajících katamaránů. 17 bodů zaostal na 2. místě Novozélanďan Blair Tuke, který porazil svého kormidelníka ze třídy 49er, Peter Burlinga. Pouhé 2 body za medailí pak zaostal Andrew Landenberger. Ten jel jako jediný ze světové špičky na tradičním A-Catu bez možnosti létat na foilech. Další hvězdy Ray Davies a Nathan Outteridge skončili na 5. resp. 6. místě.

Pole 80 lodí na Novém Zélandu a účast těch největších jachtařských hvězd, opět potvrdilo stále narůstající popularitu moderních létajících plachetnic. Snad tento trend brzo přijde i k nám a neujede nám vlak, jak se tomu stalo u skifů i katamaránů. 

------

14.02.2014

Na Novém Zélandu pokračovalo dalšími dvěma dny mistrovství světa moderní a velmi populární třídy A-Cat. S jednou nedokončenou rozjížďkou se v poli propadl Glenn Ashby, ale po dnešním škrtání a skvělých dojezdech je opět v čele závodu. Na průběžném 2. místě je Blair Tuke, který se dostal před svého kormidelníka z 49eru Peter Burlinga, se kterým mají olympijské stříbro z Londýna. Na 4. místě je na shodu bodů Andrew Landenberger, následovaný Ray Daviesem.

Průběžné pořadí mistrovství světa třídy A-Cat:

  č. lodě jméno 1 2 3 4 5 6 bodů
1 AUS 111 Glenn Ashby 1 2 1 DNF 2 1 7
2 NZL 777 Blair Tuke 15 9 3 4 3 2 21
3 NZL 275 Peter Burling 11 3 2 5 1 15 22

------

12.02.2014

V Takapuně na Novém Zélandu bylo zahájeno dlouho očekávané mistrovství světa jednoposádkových katamaránů A-Cat. Tomuto závodu předcházelo národní mistrovství pořadatelské země, ve kterém dominoval mladý Peter Burling. Ten dokázal vyhrát 3 ze 4 rozjížděk. Druhý skončil Glen Ashby a třetí Andrew Landenberger, který jede na polské lodi Exploder.

V rámci mistrovství světa se včera odjely první dvě rozjížďky. Na startu se sešlo neuvěřitelných 82 závodníků. Řada z nich se vrhla na tuto třídu kvůli přípravě na Americký pohár. Na startu najdeme takové hvězdy, jako jsou Mischa Heemskerk, Chris Nicholson, Glenn Ashby, Nathan Outteridge, Ray Davies, či Peter Burling. Zajímavostí je také rozdílnost ve vybavení předních jachtařů a to i přesto, že se řada z nich připravuje v Emirates Team New Zealand. Většina lodí jsou od výrobce dna, ale najde se i exploder a další. Ploutve jsou většinou ve tvaru C, nebo J a kormidla L, T, nebo klasické s křidélky. Je to dáno tím, že A-Caty se naučily létat teprve nedávno a jejich vývoj stále pokračuje.
Po prvním dnu závodu vede Glenn Ashby, druhý je Scott Anderson a třetí Andrew Landenberger. Prvních 7 lodí je buď z Austrálie, nebo z Nového Zélandu. To svědčí o jachtařské a technické vyspělosti těchto krajin.

 

—————

Zpět