10.09.2014 07:30

2.4mR - mistrovství světa

Vrcholem sezóny 2014 bylo mistrovství světa handicapovaných v kanadském Halifaxu, které se konalo 15.-24. srpna. Toto mistrovství bylo zároveň první možností kvalifikace na paralympijské hry 2016 v brazilském Riu. Na paralympiádu se kvalifikovalo prvních 8 národů. Brazílie má divokou kartu a dalších 7 národů čeká kvalifikace příští rok v australském Melbourne.

Zpráva z MS od Daniela Bíny

Do Kanady jsme přiletěli 5. srpna a  3 dny  měli na aklimatizaci, vyložení kontejneru a přebírku pronajatého člunu. 9.-11. srpna se konala Preliminary regata. Ve třech dnech se odjelo 10 rozjížděk ve větru o síle 15-25 uzlů, převážně severního směru, který hnal do zálivu metrové vlny. Rozdíl příliv, odliv dosahoval dvou metrů. Časy vrcholícího přílivu fluktuovali oproti oficiálním tabulkám až o hodinu a to oběma směry. S obtížnými podmínkami se nejlépe vyrovnalo britské trio Helena Lucas, Megan Pascoe a Will Street. Já dojel na 14. místě. Jelikož jsem nebyl spokojen se svým výkonem, místo plánovaného odpočinku jsem zbývající 4 dny vyplnil tréninkem s německým týmem.

Na samotné mistrovství světa si Kanada připravila exkluzivní turistické počasí. Slunce, teploty okolo 25°C, a slabý až střední vítr všech směrů. V průběhu 6 dní se podařilo uskutečnit pouze 9 rozjížděk. Hned první den nás začal sabotovat pronajatý doprovodný člun. Přes snahu majitele sehnat opravu, tři dny - tři odtahy.... dále jsme boha odlivu nedráždili.  K pohodě nepřispěla ani diskvalifikace na černou vlajku v první rozjížďce. Nicméně,  poté jsem předvedl konzistentní výkon na velmi dobré úrovni, který vyústil v 12. místo v kvalifikaci na POV, 17. v celkovém pořadí. Titul Mistra světa putoval do Německa k Heiko Kroegerovi - velká gratulace Heiko. Vicemistrem světa se stala Britka Helena Lucas, 2. vicemistrem Francouz Damien Seguin.
 
Pořadatel odvedl solidní kus práce v organizaci na břehu. Bohužel dojem kazil výkon JURY, která se nedokázala vyrovnat se složitými podmínkami a jejíž výkon nelze hodnotit jinak než silně podprůměrný.

Přestože jsem se dokázal po nešťastném úvodu vrátit do závodu a odváděl  po zbytek velmi dobrý výkon, na kvalifikaci z Kanady to těsně nestačilo. Nicméně, 12. místo při účasti 18 lodí na paralympiádě 2016 dává více nežli slušnou šanci na účast. Takže ….. příští rok u klokanů, přesně dle přání mé snoubenky :o)

Na závěr musím upřímně poděkovat všem, bez  nichž by žádná kampaň nebyla. V první řadě pochopení a podpora rodiny a týmu v podobě sparing partnera Petra Čermáka. V řadě neposlední firem Unicorn, Plus4U, Pronovo a Zappas sailing team

—————

Zpět