13.07.2014 07:30

2.4mR - vrchol sezóny v Evropě

Tato zpráva pokrývá dva z nejvýznamnějších podniků na Evropském kontinentu, a to součást EUROSAF Champions Cupu  Kieler Woche a otevřené (i pro nehandicapované jachtaře) Mistrovství Evropy lodní třídy 2.4mR v Nizozemském Sneeku.
Aspirace české flotily byli nemalé. Daniel Bína měl za cíl dojet v Kielu mezi první sedmičkou. Jelikož vzápětí svou loď s kompletní výbavou posílal do Kanadského Halifaxu, kde bude letošní mistrovství světa, které je zároveň kvalifikací na Paralympijské hry, na Evropský šampionát si vypůjčil starší výbavu, a z tohoto důvodu upravil svůj cíl na dojezd mezi první patnáctkou. Cíl Petra Čermáka v obou podnicích byl dojezd v první třetině.

Na startu se sešlo 22 lodí z 8 států. Kiel závodníky přivítal polojasným počasím a větrem o síle okolo 16uzlů. Přes relativně slušné podmínky začala kalvárie české výpravy. Dan na startu zlomil stěžeň, Petr vezl 7. místo a utrhl zadní stěh, čímž pro výpravu skončil den prvý. Bohužel opravy lodi pokračovaly i den následující. Dva závodní dny posádky zůstaly na břehu, jeden pro velký vítr, druhý pro žádný. Takže z plánovaných 12 rozjížděk se jich odjelo pouze 7, což minimalizovalo šanci na dohnání ztráty. Petr se po dojezdech 12,8,13,8,7 umístil celkově na 12. místě. Dan po dojezdech 4,7,9 obsadil 18. místo. Suverénní vítězství  si připsal Němec Heiko Kroeger, před Britkou Helenou Lucas a Švédem Henrikem Jonssonem.

Na Evropské šampionátu českou část flotily posílili otec a syn Sadílkovi. Na startu se sešlo 53 lodí z 12 států a 3 kontinentů. Byl použit kvalifikační systém.  V dvoudenní kvalifikaci se výborně dařilo Petrovi, který postoupil ze své skupiny na výtečném 9. místě. Dan v první den doplatil na podcenění podmínek, i na nesžití se s půjčenou lodí. Druhý den se po dojezdech 7,7 zdála zlatá skupina na dosah,  předčasný start ale znamenal odsunutí na první místo ve stříbrné flotile, před Alexe a Viktora Sadílkovi.
Ve finálových rozjížďkách se Petrovi bohužel nepodařilo uhájit první desítku, dokončil však Evropský šampionát na skvělém 12. místě.
Dan Bína, ač je to k nevíře, na zapůjčené lodi opět zlámal stěžeň, čímž si vysloužil titul Lamač desetiletí. Ve stříbrné flotile zvítězil Alex Sadílek, Viktor Sadílek obsadil 3. místo.
Mistrem Evropy 2014 se stala Britka Megan Paskoe, před Švédem Henrikem Johnssonem a Nizozemcem Guusem Bijlardem.

—————

Zpět