10.06.2017 01:00

AC50 - Finále Louis Vuitton Cup - 1. den

Zdravím přímo z dějiště Louis Vuitton Cupu, kde právě probíhá finálové klání o postup do Amerického poháru. Velké poděkování společnosti Land Rover a Land Rover BAR, které tuto cestu zprostředkovali.
Do finále postoupily dva týmy Emirates Team New Zealand a Artemis Racing. Dnes byly na programu tři rozjížďky. Předpověď hlásila postupně slábnoucí vítr a nebylo vůbec jednoduché zvolit optimální nastavení. Obě lodě byly několik hodin před startem na jeřábu a s výběrem foilů se čekalo až do poslední chvíle. Vítr ale rychle slábl a tak byla nakonec volba jasná. Oba týmy zvolily velké foily do slabšího větru a větší kosatky, které po dojezdu úvodní rozjížďky měnily za menší.
Artemis Racing měl ideální nastavení do úvodní rozjížďky, ale v následných dvou musel více spoléhat na práci s trimem křídlového oplachtění. Naopak ETNZ zvolil kompromisnější variantu a tak byl i v silném větru pozdějších rozjížděk poměrně komfortní. Nathan Outteridge věděl, že musí nutně vybojovat lepší pozici na startu, což se mu nakonec podařilo hned třikrát po sobě. ETNZ má perfektní techniku jízdy a lepší stabilitu na foilech ve slabším větru. Pokud se dostane po startu do vedení, je téměř nemožné jej předstihnout. Artemis si tedy v úvodu vedl vždy dobře. V první rozjížďce ale několikrát chyboval a ETNZ získal jednobodový náskok. Ve druhé rozjížďce vítr zesílil a i přes horší nastavení Artemisu, byly síly poměrně vyrovnané. Artemis nakonec vedení uhájil a srovnal skóre na 1:1.
V posledním souboji byl ETNZ o něco aktivnější na startu, ale Artemis se opět dostal do vedení. Navíc využil na bočním kurzu toho, že jejich soupeř letěl na vysokých foilech a začal je luvovat, tedy tlačit do návětří. Loď z vysokých foilů prudce zpomalila a oproti tomu akcelerace Artemisu byla výrazně lepší. Tím si tým vybojoval určitý náskok. V bráně ale došlo k rozdělení stran a ETNZ si lépe najel do poryvů na pravé straně a dostal se do vedení. Pak navíc došlo ke zlomovému okamžiku, v této nesmírně vyrovnané bitvě. Během obratu Nathan Outteridge při přebíhání na druhý plovák podklouzl a vyletěl z lodě. Ian Percy jej sice zastoupil za kormidlem, ale v menším počtu se tyto lodě prakticky nedají zvládnout. Chyběl tlak v hydraulice a tým musel zpomalit a souboj prakticky skončil.
Emirates Team New Zealand vede nad Artemis Racing 2:1. Zítra má ale vítr opět zeslábnout a bude velmi těžké vzdorovat novozélandské raketě. Důležité je, že Nathan zůstal nezraněn a zítra půjde do soubojů opět s plným nasazením.
Ostatní týmy vše pečlivě sledují a dělají pravidelné rozbory všech situací. Již nyní se totiž rozehrává bitva o příští ročník. Pro britský tým je důležité, že Land Rover prodloužil smlouvu i na další kampaň. 

—————

Zpět