08.06.2017 07:00

AC50 - LVC - Playoff - 2. a 3. den

Velké drama se odehrálo na Bermudách během vyřazovacího Playoff vyzyvatelů. V úvodním duelu, který se jel ve větru kolem 18 uzlů zvítězil opět Emirates Team New Zealand, ale ve druhém vzájemném souboji přišel šok. To už vítr zesílil až na hranici pravidel, tedy ke 24 uzlům. ETNZ vstoupil předčasně do předstartovního prostoru a dostal penalizaci. Poprvé v historii ale totéž předvedl hned vzápětí Land Rover BAR, a tak se penalta anulovala.
Ben Ainslie a jeho britský tým zvládli lépe předstartovní taktiku a přes čáru vyrazili s náskokem první. ETNZ odpadl s minimální rychlostí na boční kurz. Hrozilo tedy zanoření přídí. Proto na foily nastavili větší předsunutí, ale jak loď ve velmi silném větru prudce akcelerovala, katamarán vyletěl do výšky, foily ztratily dostatečný vztlak a loď se po přídi zřítila do vody. Pak už následovalo zapíchnutí obou plováků a převržení. Naštěstí nebyl nikdo zraněn, ale loď byla dost poničená. Odneslo to částečně křídlové oplachtění, součásti předního nosníku a další řada dílů. Vůbec nebylo jisté, zda tým dokáže za jedinou noc vše opravit. Druhé křídlo poškodili před úvodní rozjížďkou a následně proběhla rychlá výměna. Včera ale naštěstí foukalo přes limit a tak dostal Emirates Team New Zealand od Neptuna dalších 24 hodin k dobru.
Druhá dvojice Artemis Racing a Soft Bank Team Japan bojovala ve velmi silném větru. Obě lodě byly částečně poškozeny, ale závodilo se až do konce. Některé manévry jely posádky více na jistotu. Nikdo nechtěl dopadnout jako ETNZ. Nakonec byl Dean Barker a SoftBank Team Japan lepším týmem a ujal se vedení v sérii 3:1.

—————

Zpět