26.11.2013 10:25

AC72 - naklápění daggerboardů na lodi ORACLE Teamu

Stále se šířily dohady o ovládacím systému naklápění daggerboardů ORACLE Teamu USA. Proto tým zveřejnil fotografie a nákresy, které zobrazují, jak celý systém fungoval, a že vše odpovídalo pravidlům 34. ročníku Amerického poháru. Na fotografii také naleznete ovládací tlačítka na kormidelním kole, díky nimž mohl kormidelník Jimmy Spithill citlivě naklápět daggerboardy na obě strany a to po pouhých 0,5°, aby zajistil perfektní hydrofoilovou jízdu.

Designéři ORACLE Teamu USA Dimitri Despierres (mechanické systémy) a Eduardo Aldaz Carroll (elektronické systémy) začali koncem června 2013 pracovat na systému, který by umožnil týmu zlepšit průjezd halzou. Cílem bylo snížit ztrátu po manévru ze 150 m na 30 m. K vyřešení tohoto problému bylo zapotřebí změnit systém ovládání daggerboardů, který byl ovládán hydraulickým tlakem. Musel být vynalezen nový způsob kontroly. K tomu sloužila speciální lavice konstruktéra Alex Davise, která simulovala ploutvovou skříň a tlak hydraulických systémů. Konstruktérům se podařilo navrhnout prototyp nového ovládání.

Tým si chtěl být naprosto jistý, že odpovídá pravidlům AC72. Poslali tedy otevřený dopis se schématy měřičské komisi, která jej schválila teprve měsíc před začátkem finále Amerického poháru. Team New Zealand pak označil systém za nelegální a podal následný protest. Ten byl zamítnut pro pozdní podání, ale dle komise by stejně neprošel. Konstruktéři pak ještě pro jistotu měnili nějaké komponenty a vše se poměrně protáhlo až do vlastního závodu, kdy bylo vše zabudováno do ploutvových skříní a postupně testováno za provozu.

Na schémata se můžete podívat v přiložené fotogalerii.

 

—————

Zpět


AC72 - ORACLE Team USA

/album/ac72-oracle-team-usa/ac72-daggerboard-cant-jpg1/

—————

/album/ac72-oracle-team-usa/ac72-design-foil-control-otusa-b1-jpg1/

—————

/album/ac72-oracle-team-usa/ac72-design-otusa-buttons01-jpg1/

—————

/album/ac72-oracle-team-usa/ac72-otusa-foil-control-pi52-jpg1/

—————

/album/ac72-oracle-team-usa/ac72-test-bed-foil-control-jpg1/

—————

/album/ac72-oracle-team-usa/pi49-3d-view-jpg1/

——————————