28.08.2013 11:09

Americký pohár - Nový Zéland je ve finále

 

V San Francisku skončil Pohár vyzyvatelů, tedy Louis Vuitton Cup. Do bojů se pustily letos pouze tři týmy, ale díky atraktivnosti nové třídy létajících katamaránů AC72, to byla skvělá podívaná. Na tradiční match racingové souboje v podstatě nedošlo. Závod byl spíše o technice létání a rychlosti. Vítězem se nakonec naprosto zaslouženě stal Emirates Team New Zealand, který již 7. září vyzve obhájce Amerického poháru, ORACLE Team USA, k bojům tuto nejstarší sportovní trofej světa.

Louis Vuitton Cup měl být zahájen 4. července, ale na protest proti sporné změně pravidel, nenastoupil Italský tým Luna Rossa. Celý jachtařský svět, včetně desetitisíců diváků v místě konání tak muselo sledovat pouze sólovou jízdu Emirates Team New Zealand. Navíc do úvodních kol nenastoupil ani tým Artemis, který byl díky tragickému převržení v časovém skluzu a nestačil dostatečně rychle připravit svoji novou loď. Celý červenec se tedy jezdilo po okruhu převážně sólo. Laciné body si tak připisovali jak Novozélanďané, tak i Italové. Občas došlo i na přímý souboj těchto dvou týmů, ale ETNZ byl mnohem lépe připraven. Tým měl od začátku větší rychlost, lepší akceleraci a především mnohem lepší techniku jízdy. Tento tým si tedy na konci úvodní části mohl vybrat, zda bude bojovat dál, nebo zda postoupí přímo do finále Poháru vyzyvatelů. Nakonec si tým vybral druhé řešení, aby tak získal více času na vylepšování svého stroje. 

Do bojů konečně nastoupil tým Artemis, který se utkal s týmem Luna Rossa. Artemis ale nedokázal dostatečně vyladit svoji loď a často se u něj projevoval nedostatek výtlaku pro létání na foilech. Také manévry měly své slabiny a tak i přes skvělou taktiku v předstartovních soubojích, do finále Louis Vuitton Cupu postoupil jednoznačně tým Luna Rossa, který rozdrtil Artemis 4:0. Pro Italy to byl skvělý trénink na finále a bylo evidentní, že se každým dnem stále zlepšují. 

První den finále přinesl hned pěkné drama. Start vyhráli Novozélanďané a neustále zvyšovali svůj náskok. Luna Rossa pak měla problémy se spouštěcím mechanismem na jednom z daggerboardů a musela z rozjížďky odstoupit. ETNZ si jel pro jasné vítězství, ale při odpadání u návětrné brány, kdy rychlost stoupla z 20 na 40 uzlů, loď vylétla do vzduchu a prudce se zapíchla až po stěžeň pod hladinu. Obrovský tlak vody navíc smetl dva členy posádky, kteří byli následně vytaženi na doprovodný člun. Loď se naštěstí nepřevrátila a nikomu se nic nestalo. Odnesl to jen aerodynamický kryt za předním nosníkem. Tým byl sice silně otřesen, ale nakonec si dojel do cíle pro první bod. Také druhou rozjížďku dokončila pouze jedna loď. Tentokrát byla tou šťastnější Luna Rossa, která tím vyrovnala skóre na 1:1. ETNZ sice vedl o 400 metrů, ale pak nastaly problémy s elektronikou ovládající hydrauliku. Tým musel přijmout cizí pomoc z doprovodného člunu a následně odstoupil z rozjížďky. Dokonce i třetí rozjížďku dokončila pouze jedna loď. Tentokrát měla problémy opět Luna Rossa. Těm se zaseklo ovládání natáčení křídlového oplachtění. Další souboje pak už byly sice na startu vyrovnané a lodě se obešly bez technických problémů, ale na vodě již naprosto dominoval favorit závodu Emirates Team New Zealand, který vyhrál všechny následné souboje a připsal si sedm vítězství a pouze jednu prohru. Tento tým si vedl naprosto skvěle. Vyhrával předstartovní manévry, dokázal skvěle akcelerovat a od první bóje již nedal nikdy svému soupeři šanci. Na jednom kurzu si dokonce připsal neuvěřitelný rychlostní rekord 47,18 uzlů ve větru 10 m/s. 

Jak se zdá, tak letošní Americký pohár má skvěle připravený vyzývatelský tým. Nicméně ani obhájce ORACLE Team USA nezahálí a pilně trénuje. V těsných soubojích na dvou lodích se pravidelně utkávají dva týmy pod vedením Jimmy Spithilla a Bena Ainslieho. O jejich skutečné rychlosti se toho zatím příliš neví a tak všichni s napětím očekávají blížící se start Amerického poháru. Pokud budou příznivé podmínky, tak vše propukne 7. září ve 13.10h (22.10h středoevropského času).

 

—————

Zpět