05.02.2014 07:32

AMERICKÝ POHÁR - příprava 35. ročníku

Přípravy na 35. ročník Amerického poháru jsou ve stand-by módu, jelikož všichni očekávají zveřejnění nového protokolu, který má určit typ lodě, místo konání a termín. My se o všem zatím můžeme jen domnívat. Protokol by mohl být zveřejněn možná v březnu, lodě budou nejspíše létající 60-65 stop dlouhé AC katamarány, dějištěm pravděpodobně San Francisco a termín závodu v roce 2017. Jedním z nových týmů by mohl být také Gazprom Team Russia. To by bylo jistě přání Paula Campbell-Jamese, který koncem minulého roku podepsal smlouvu a stal se skipperem ruské lodě pro Extreme Sailing Series 2014.
Gazprom je 21. největší firmou na světě a řadu let podporuje světový sport. Je partnerem fotbalové UEFA Champions League a několika velkoklubů, včetně Zenit St. Petersburg, nebo Chelsea. Tato společnost vstoupila nemalou měrou i do jachtingu, když podporuje největší evropskou plachetnici Esimit Europa 2, Bronenosec Sailing Team na RC44, Gazprom Youth Sailing Chalenge, závody třídy Dragon a především Gazprom Swan 60. Za celým spojením stojí St. Petersburg Yacht Club, jehož komodor Vladimir Liubomirov, který kormidluje jak Swan 60, tak i RC44 prohlásil, že jeho dalším cílem je 35. Americký pohár a Extreme Sailing Series. Jak se zdá, tak první krok za svým cílem již podnikl.

Další novinkou, i když to není příliš velké překvapení je, že Jimmy Spithill bude pokračovat v 35. ročníku Amerického poháru s ORACLE Team USA. Přestože dostal celou řadu lukrativních nabídek řekl, že si příští kampaň nedokáže bez Larry Ellisona a Russell Couttse představit. Nyní se tedy společně s nimi pokusí vybojovat třetí vítězství v nejprestižnější jachtařské soutěži světa v řadě.

—————

Zpět