12.12.2013 11:13

AMERICKÝ POHÁR - přípravy na 35. ročník

Pravděpodobně nejúžasnější finále Amerického poháru už je dávno za námi a všichni s napětím očekávají, jaký koncept bude zvolen pro nadcházející 35. ročník. O místě konání rozhoduje vyzyvatel, ale ani on v tom nemá zcela jasno. San Francisco je patrně tou nejlepší lokalitou pro tento druh závodů na světě. Vítr zde foukal pravidelně snad každý den a to většinou v ideální síle. Navíc změny směru větru byly minimální 3-4°. Teď je ale důležité, jak se k celému projektu postaví zástupci města. Jejich očekávání bylo v některých ohledech vyšší a hlavně zisk do obecní pokladny byl tentokrá záporný.


Dalším velkým úkolem pak bude určení jasných pravidel, na kterých lodích se pojede. Na tom se musí shodnout Golden Gate Yacht Club a vyzyvatel Hamilton Island Yacht Club. Zatím to vypadá na lodě o celkové délce kolem 55 až 60 stop na létajících foilech. Systém řízení foilů by měl být one-design. Je možné, že se upustí i od křídlového oplachtění. To by pak přineslo také one-design stěžně. To ale bude ještě velmi diskutovaná otázka. To, že křídla jsou jednoznačně lepší a výkonnější je jasné, ale velkou slabinou je jejich každodenní sundávání jeřábem, které je kapacitně velmi náročné. Zásadním úkolem všech, bude snížení celkových rozpočtů, aby se do závodu mohlo přihlásit více týmů. Přípravě na hlavní závod bude opět předcházet Americas Cup World Series, která bude znovu putovat po světě, po domácích vodách jednotlivých přihlášených týmů.


A jaké to vlastně jsou? Obhájce je jasný, ORACLE Team USA. Vyzyvatelem je Australský tým z Hamilton Island Yacht Club. Do bojů zasáhne Luna Rosa z Itálie i Artemis Racing ze Švédska a především Emirates Team New Zealand. Nově příchozím týmem je Team France. V něm se spojily legendy francouzského jachtingu. Hlavní tváří a pravděpodobným kormidelníkem týmu je Franck Cammas, šéfem technického týmu bude dvojnásobný vítěz Vendée Globe, Michel Desjoyeaux a práci týmu povede držitel Jules Verne Trophy, Olivier de Kersauson. Doufejme, že se Francie semkne a přibere další významné jachtaře, kterých má víc než dost.
Důležitým faktorem bude také tzv. národnostní pravidlo. Jedná se o pravidlo, které určuje minimální počet jachtařů ze země, za kterou závodí. To by samozřejmě nejvíce vyhovovalo Novozélanďanům.


V Artemis Racing již smlouvu podepsali Ian Percy, který se stal vedoucím týmu. Dále pak Chris Brittle, Ian Jensen a především kormidelník Nathan Outteridge. Největší otázkou zatím zůstává, ve kterém týmu bude bojovat pravděpodobně nejlepší jachtař současnosti, Ben Ainslie. Je možné, že stejně tak jako Franck Cammas ohlásil svoji kampaň na Paris boat show, Ben Ainslie oznámí založení britského syndikátu na London boat show v lednu. Zatím se necháme překvapit.

—————

Zpět