18.04.2013 10:43

Americký pohár - světová série v Neapoli

 

Přes jeden milion diváků sledovalo týdenní souboje předních světových jachtařů na lodích AC45 v italské Neapoli. Bylo to poslední velké klání na katamaránech této velikosti. Pohár vyzyvatelů, tedy Louis Vuitton Cup, se pojede již na nových AC72. K obrovské radosti všech přihlížejících zvítězil domácí tým Luna Rossa Swordfish. 

Již od samotného počátku závodu byly k vidění úžasné souboje. Favoritem měl být opět ORACLE TEAM USA, ale ten nakonec nenasadil svůj hvězdný „A“ a dokonce ani „B“ tým. Jak James Spithill, tak i Russell Coutts jsou zaneprázdněni spouštěním druhé verze AC72 na vodu v San Franciscu. Do závodu tedy poprvé za tento tým nastoupil Tom Slingsby. ORACLE tu měl i dva týmy, které se sice jmenují jinak, ale pracují pro něj. Byl to favorizovaný J.P. Morgan Bena Ainsliho a HS Racing Romana Hagary. Dalším překvapením byl návrat Mitche Bootha do China Teamu.

Americký pohár je věcí match racingu a tak všichni s napětím očekávali, jak dopadne toto vyřazovací klání vždy dvou vzájemně bojujících posádek. Z kvalifikací nejprve vypadl China Team, HS Racing,  Energy Team, Artemis Racing a překvapivě i Emirates Team New Zealand. V semifinále pak odpadly J.P. Morgan a Luna Rossa Piranha. V samotném finále pak svedly ohromující bitvu Luna Rossa Swordfish a ORACLE TEAM USA. Přestože Italové dlouho vedli, podařilo se jim udělat několik zásadních chyb a do čela se dostali Američané, kteří své vítězství už nepustili. Mladý kormidelník vítězného ORACLE TEAM USA, Tom Slingsby k tomu řekl: „Vítr se tak točil, že bylo důležité se dostat do správné fáze a perfektně načasovat obraty. Věděl jsem, že tím bychom mohli hodně získat a třeba i dohnat naší velkou ztrátu. To se nám nakonec perfektně podařilo a díky využití změn a poryvů jsme zvítězili.“ Kormidelník Luna Rossa Swordfish, Francesco Bruni, odvedl skvělou taktickou práci na startu, když udržel svého soupeře mimo startovní výseč a pak jej už jen kontroloval z výhodnější pozice. Vše se vyvíjelo skvěle až do poslední stoupačky. „Udělali jsme několik hrubých chyb po sobě. Vítr se velice točil a bylo těžké chytnout správný rytmus. Navíc jsme udělali několik špatných obratů, po kterých jsme se úplně zastavili a ztratili rychlost,“ řekl po závodě Francesco Bruni.

Zcela opačným pořadím pak skončil klasický okruhový závod celé flotily lodí AC45. Na shodu bodů totiž nakonec zvítězila právě Luna Rossa Sworfish. „Vítězství bylo jedinou možností, jak zapomenout na naše hrubé chyby v match racingovém finále. Měli jsme šanci vyhrát obě soutěže, ale to se nepodařilo. Velké poděkování patří mé skvělé posádce, jmenovitě Paul Campbell-James, Max Sirena, Xabi Fernandez a Manuel Modena,“ řekl kapitán Bruni. Tom Slingsby a ORACLE TEAM USA se nakonec tedy musel smířit s druhým místem, což je na shodu bodů velmi nepříjemné. I tak ale byla posádka více než spokojená. Získala totiž celkovou trofej za absolutní vítězství v celé světové sérii 2012-13. 

A jak tedy vypadá skóre světové série před přechodem na AC72? Jak bylo již řečeno, s velkým náskokem vyhrál ORACLE TEAM USA Spithill/Slingsby. Druhé místo patří Luna Rossa Piranha a třetí  J.P. Morgan BAR. Celkově v sérii startovalo celkem 12 týmů, ale pouze tři (EMIRATES Team New Zealand, ARTEMIS Racing, Luna Rossa) se utkají v poháru vyzyvatelů o to, kdo vyzve k boji o Americký pohár jeho držitele, tedy ORACLE TEAM USA.

Americký pohár – Světová série Neapol

 1. 1. Luna Rossa Swordfish (Francesco Bruni) – 80 bodů
 2. 2. ORACLE TEAM USA (Tom Slingsby) – 80 bodů
 3. 3. Emirates Team New Zealand (Dean Barker) – 71 bodů
 4. 4. Luna Rossa Piranha (Chris Draper) – 70 bodů
 5. 5. J.P. Morgan (Ben Ainslie) – 65 bodů
 6. 6. Energy Team (Yann Guichard)  - 58 bodů
 7. 7. Artemis Racing White (Charlie Ekberg) - 40 bodů
 8. 8. HS Racing (Roman Hagara) – 36 bodů
 9. 9. China Team (Mitch Booth) – 30 bodů

 

 

Americký pohár – Světová série Neapol – match racing

1.ORACLE TEAM USA Slingsby, 2. Lunna Rosa Swordfish, 3. J.P. Morgan BAR, 4. Luna Rossa Piranha, 5. Emirates Team New Zealand, 6. Artemis Racing White, 7. Energy Team, 8. HS Racing, 9. China Team

Celkové výsledky světové série 2012-13

Americký pohár – Světová série 2012-13

 1. 1. ORACLE TEAM USA Spithill – 245 bodů
 2. 2. Luna Rossa Piranha – 191 bodů
 3. 3. J.P. Morgan BAR – 181 bodů
 4. 4. Emirates Team New Zealand – 171 bodů
 5. 5. Energy Team – 160 bodů
 6. 6. Artemis Racing White – 160 bodů
 7. 7. Luna Rossa Swordfish – 151 bodů
 8. 8. Team Korea – 105 bodů
 9. 9. ORACLE TEAM USA Coutts – 98 bodů
 10. 10. Artemis Racing Red – 90 bodů
 11. 11. China Team – 73 bodů
 12. 12. HS Racing – 36 bodů

 

 

Americký pohár – Světová série 2012-13 – match racing

1.ORACLE TEAM USA Spithill/Slingsby, 2. Emirates Team New Zealand, 3. Artemis Racing White, 4. ORACLE TEAM USA Coutts, 5. J.P. Morgan BAR, 6. Energy Team, 7. Luna Rosa Sworfish, 8. Luna Rosa Piranha, 9. Artemis Racing Red, 10. China Team, 11. Team Korea, 12. HS Racing

 

—————

Zpět