18.05.2013 10:46

Americký pohár - tragický trénink

 

Po převržení obřího katamaránu zahynul dvojnásobný olympijský medailista Andrew Simpson

 

Britský olympionik zahynul pod převrženým katamaránem švédského týmu Artemis během tréninku na Americký pohár v zálivu v San Francisku. Andrew, přezdívaný Bart  Simpson, dvojnásobný olympijský medailista, byl jedním z jedenácti členů posádky.

Tým Artemis Racing zpočátku vsadil na bezpečnější skluzovou plavbu po jednom plováku. I přesto měl však strukturální problémy zejména s předním nosníkem 72 stop dlouhého katamaránu. Po přímém tréninku s novou lodí ORACLE Teamu USA, se ukázalo, že bez vztlakových křídel to nepůjde. Proto byla loď postupně upravena pro létání na foilech. Tým mezi tím trénoval na upraveném katamaránu AC45 a získával první zkušenosti. Po opětovném spuštění lodě na vodu tým tvrdě trénoval. Tato tragická plavba měla být tou poslední na zmiňovaném červeném katamaránu. Nová loď v modrých švédských barvách byla již připravena v doku a ladily se poslední úpravy. Byla již od samotného začátku konstruována pro létání na foilech. 

Tým Artemis Racing porovnával rychlost na kurzu ostře proti větru s ORACLE Team USA. Vítr byl příznivý do 20 uzlů a proud šel s větrem. Také vlny byly tedy spíše náhlejší a méně nebezpečné. Artemis před odpadnutím zastavil a pravděpodobně měnil kosatku. Po výměně tým odpadnul na zadní vítr a vznesl se na ploutve. Vlastní příčina rozpadu lodě a převržení se nyní pečlivě vyšetřuje. Jisté je, že se jeden z plováků odtrhl od předního nosníku. Katamarán se po přídi zapíchl do vln a rychle se převrátil přes padlé křídlové oplachtění. Někteří závodníci byli katapultováni. Andrew v té chvíli ještě s jedním ze závodníků grindoval na závětrném plováku a to se mu stalo osudným. Jeho kolega utrpěl zranění na krku, ale byl mimo ohrožení života. Andrew zůstal jako jediný uvězněn pod lodí. Do místa se okamžitě sjely čluny Artemis Racing a ORACLE Team USA, ale také špionážní čluny Emirates Team New Zealand a Luna Rosa. Vyproštění Andrew Sipmsona však trvalo dlouhých 10 minut. Po rychlém zásahu záchranářů a převozu na břeh pak probíhal 20. minutový pokus o resuscitaci. Veškeré oživovací pokusy však byly marné.

Po zimním převržení první lodě ORACLE Teamu USA, absolvovali všichni závodníci povinné cvičení v bazénu. Skoky z 10 metrové věže a následné zamotání do sítě, ze které se museli vyřezat. Na zádech pod vestou měl každý závodník malý dýchací přístroj na několik nádechů. Všichni mají zároveň chrániče a helmy. Nakonec ani toto ale nestačilo.

Bart Simpson byl vynikající jachtař. Jako kormidelník získal bronz z velmi dobře obsazeného mistrovství světa lodní třídy Finn v Portugalsku. Nakonec se ale rozhodl dělat kosatníka Iainu Percymu, se kterým vybojoval zlatou olympisjkou medaili v Beijingu 2008 a stříbro v Londýně 2012. Andrewovým největším životním snem ale bylo vítězství v Americkém poháru. A za tím si šel.

Všichni jsou samozřejmě v šoku a několik dnů se nevědělo, co bude dál. Německý tým dokonce odstoupil z RedBull Youth Americas Cup, tedy juniorské soutěže o Pohár. Nakonec se ale vyplulo trénovat. První vyrazila na testy v San Francisku Luna Rosa a postupně následoval i Emirates Team New Zealand a ORACLE Team USA. Artemis Racing se zotavuje z tragické události a začal připravovat novou loď. Všichni s napětím očekávají na závěrečnou zprávu vyšetřovací komise. Důležité je, že pro start Louis Vuitton Cupu a Amerického poháru je zapotřebí povolení Pobřežní stráže. Všichni se shodli, že je potřeba ještě více vyladit bezpečnostní prvky a přípravu. Padají návrhy na snížení větrného limitu. Tem byl pro Pohár vyzyvatelů 25 resp. 28 uzlů a pro Americký pohár dokonce 33 uzlů. To se ale jistě nebude líbit Emirates Team New Zealand, jejichž loď je konstruována do silného větru a posádka má v těchto tvrdých podmínkách nejvíce natrénováno.

Simpson nebyl prvním člověkem, který zahynul v dlouhé historii Amerického poháru, jež se jezdí už od roku 1851. Před 14. lety zahynul člen španělského týmu Martin Wizner, kterého usmrtila utržená vinšna. Doufejme, že i přes velké zrychlení nových katamaránů, bude tato tragédie tou poslední.

 

—————

Zpět