14.01.2014 13:26

CAPE 2 RIO - tým Maserati překonal rekord

Giovanni Soldini a jeho posádka lodě Maserati, která je modifikovanou verzí Volvo Ocean 70, doplula do cíle závodu Cape 2 Rio za 10 dnů 11 hodin a 29 minut a tím drtivě překonala stávající rekord. Ten, jak jsme již psali, držela 74 stop dlouhá plachetnice Zephirus IV s časem 12 dnů, 16 hodin a 49 minut.


Na druhém místě pluje jachta Scarlet Runner, jejíž příjezd do Ria se očekává za dva dny. 

------

14. ledna 2014

Italská loď Volvo 70 Maserati pod vedením kapitána Giovanni Soldiniho se nezadržitelně řítí k cíli prestižního závodu Cape 2 Rio. Do cíle v Rio de Janeiru posádce zbývá něco málo přes 100 námořních mil. Pokud vítr u pobřeží nezeslábne, Maserati výrazně překoná stávající rekord tratě.


S velkou ztrátou přes 700 mil jede na druhém místě Scarlet Runner. Na třetí místo se dle očekávání propadla loď Open 60 Explora, která od začátku volila jižnější trasu.
O útoku Maserati na rekord vás budeme dále informovat.

------

11. ledna 2013

Všichni jsou zdrceni ze smrti jachtaře Antónia Joao Bartolomeu z lodě Bille, který zahynul v bouři hned první noc tohoto závodu. Všechny ostatní lodě, které spustili varovný signál, jsou již v bezpečí. Celkem 10 lodí se vrátilo do přístavu a zbývajících 25 lodí pokračuje ve své plavbě do Rio de Janeira. 

Přechod bouřlivé studené fronty narušil standardní pasátní proudění, a tak si lodě mohou svoji trať oproti zvyklostem poněkud zkrátit. Toho využívá především jachta Explora, která se pohybuje nejjižněji z celé flotily a pluje zatím na 2. místě. Severně od ní, ale stále pod ostrovem Svaté Heleny pluje loď Scarlet Runner, která je na průběžném 3. místě.

Velká pozornost je však upnutá k vedoucí lodi Volvo Ocean 70 - Maserati kapitána Giovani Soldiniho, která bojuje o traťový rekord. Ten stále od roku 2000 drží 74 stop dlouhý Zephirus IV. 3.300 námořních mil tehdy zvládl za 12 dnů, 16 hodin a 49 minut. Maserati letos jede ještě rychleji. V cíli ale musí být do 17. ledna.

V celkovém hodnocení handicapu IRC je to hodně našlapané. Většina lodí z TOP10 je ve 2. skupině. Zatím vede Perie Banou Rolly Tasker, kapitána Jona Saunderse z Austrálie. Ten se proslavil tím, že jako jediný člověk na světě v letech 1986-88 obeplul zeměkouli 3 krát kolem dokola bez mezipřistání. Přitom již v roce 1981-82 ji dokázal obeplout 2 krát.
Vše budeme i nadále sledovat.

------

6. ledna 2013

V jižním Atlantiku pokračuje již 14. ročník závodu Cape 2 Rio. Bohužel regata si nese stín úmrtí jednoho z účastníků. Již jsou známy další podrobnosti. Jednalo se o Joao Bartolomeu (47 let), který plul na angolské lodi Bille (Bavaria 54). Nedlouho po startu zasáhla pole lodí silná bouře o síle větru 50-60 uzlů. V této smršti byl 5. ledna Bartolomeu smeten z lodi. Posádce se podařilo jej dostat zpět na palubu. Byl však v bezvědomí a chvíli potom zemřel, pravděpodobně v důsledku hypothermie.
Všechny ostatní lodě, které hlásily potíže jsou naštěstí v pořádku. Vedoucí loď Maserati se dostala z bouřlivých podmínek, míří k pasátnímu větru a její náskok postupně narůstá.


Závod Cape 2 Rio je nejdelším závodem mezi dvěma kontinenty na jižní polokouli. Trasa z Kapského města do Ria de Janeira je dlouhá 3.300 námořních mil. Dosavadní rekord drží 74 stop dlouhá maxi jachta Zephyrus IV, která v roce 2000 tuto trať zvládla za 12 dnů, 16 hodin a 49 minut. 

------

6. prosince 2014

V Kapském městě byl odstartován další ročník známého závodu Cape 2 Rio. Na oceán vyplulo 27 jednotrupých a 9 vícetrupých jachet. Již nyní lze říci, že pro řadu jachtařů to nebylo správné vykročení do nového roku. Hned první noc se lodě dostaly do divoké bouře s větrem o síle 50-60 uzlů. Podmínky navíc stěžovaly velké zalamující se vlny. Řada lodí má obrovské problémy. Nejhůře je na tom plachetnice Bille (Bavaria 54). Ta nejprve roztrhala hlavní plachtu, pak téměř ztratila jednoho z členů posádky, který vypadl přes palubu a při návratu se nakonec ještě zlomil stěžeň. Jeho část pak zabila jednoho z členů posádky a několik dalších zranila. Zdravotní i technické problémy hlásí i jiné lodě. Black Cat má zlomené kormidlo, Peekay potrhané plachty, Explora nemohla nastartovat motor, stejně jako Isla, která vyslala signál PAN-PAN. Ava hlásila problém s bateriemi a následně aktivovala EPIRB. Od té doby se neozývá. Problémy má také DoDo.


Na čele závodu Cape 2 Rio jede dle očekávání upravená italská VO70 - Maserati, kapitána Giovanni Soldiniho, která pluje rychlostí 24 uzlů. Se ztrátou 67 mil ji následuje loď Open 60 - Explora z Jihoafriceké republiky. Trojici pak se ztrátou 16 mil uzavírá australská Scarlet Runner. Lodě se ale derou maximálně k severozápadu a tak lze očekávat, že poněkud jižněji plující Explora mírně ztratí.

Pozici lodí najdete ZDE.

—————

Zpět


CAPE 2 RIO

/album/cape-2-rio/logo-cape2rio-jpg/

——————————