19.01.2014 19:52

DN - drama na Lipně

Dnes na Lipně v YC Mulda pokračovalo mezinárodní mistrovství ČR v ledním jachtingu. Ráno byla nejprve vyproštěna z ledu jedna z lodí DN, která se svým kormidelníkem předešlý den v mlze zapadla do vody. Pak už se jen čekalo na vítr. Po poledni se objevilo pár poryvů a závodníci vyrazili na led, ale nakonec z toho nic nebylo a nepodařilo se odjet ani jednu rozjížďku. Hlavní rozhodčí Václav Brabec nakonec závod ukončil.

Foto: Martin Vacula

Příští víkend by se na Lipně mělo konat mistrovství Rakouska, opět s hojnou mezinárodní účastí. 

------

18. ledna 2014

Už druhým týdnem se závody ledních jachet poměrně dramatizují. Minulý víkend přijelo na Lipno závodit 80 jachtařů. Vítr ale nepřišel a tak se nic neodjelo. O to rušněji bylo v předchozím tréninku, kdy došlo ke třem nezávislým kolizím ledních jachet zahraničních účastníků. Naštěstí došlo jen ke ztrátám na materiálu a jen drobným zraněním. Následně se rakouský jachtař oddělil od tréninkové skupiny a v plné rychlosti vyjel mimo trať a narazil do trhliny v ledu. Přední brusle se zapíchla a namáčkla pod led. Závodník byl katapultován, lícní kostí přelomil páku od kormidla a přeletěl až za ledovou průrvu. Pomoc naštěstí přijela rychle a byl zkrvavený převezen do nemocnice a následně transportován do Rakouska. Na zbytku zlomené páky se našla ještě část tkáně z jeho obličeje.


Ani tento víkend není zatím bez problémů. Nejprve se všichni obávali vyšší teploty, ale v noci naštěstí začalo mrznout a led byl doslova perfektní. Pak bylo bezvětří, ale i to bylo zažehnáno a lední jachty začaly opět lítat po ledě závratnou rychlostí. Závodní trať komise rychle postavila a 47 jachet se řadilo na startovním roštu. Než byl ale dán povel ke startu, natáhla se hustá mlha a bylo po závodění. Komise hodinu počkala a pak byl závod zrušen. Cestou do přístavu v YC Mulda většina závodníků v husté mlze postupně ztratila orientaci. Jedna loď se propadla a zničila nosník. Jeden závodník skončil celý ve vodě a díky ostrým bodákům se vydral zpět na led. V přístavu pak komise zjistila, že po západu slunce stále 3 závodníci chybí. Byla zahájena záchranná operace, do které se zapojila policie, hasičský sbor i vodní záchranná služba. Nakonec vše dobře dopadlo a do hodiny byli všichni nalezeni.


Zítra bude závod pokračovat. Pro změnu se má ale výrazně oteplit.

—————

Zpět


Příprava na závod

/album/priprava-na-zavod/a1060013-613087712074048-1009718705-o-jpg/

—————

/album/priprava-na-zavod/dsc-0715-jpg1/

—————

/album/priprava-na-zavod/dsc-0716-jpg1/

—————

/album/priprava-na-zavod/img-1643-jpg/

—————

/album/priprava-na-zavod/img-1644-jpg/

—————

/album/priprava-na-zavod/img-1645-jpg/

—————

/album/priprava-na-zavod/img-1647-jpg/

—————

/album/priprava-na-zavod/img-1650-jpg/

—————

/album/priprava-na-zavod/img-1652-jpg1/

—————

/album/priprava-na-zavod/img-1653-jpg/

—————

/album/priprava-na-zavod/img-1654-jpg/

—————

/album/priprava-na-zavod/img-1658-jpg/

—————

/album/priprava-na-zavod/img-1660-jpg/

—————

/album/priprava-na-zavod/img-1663-jpg/

—————

/album/priprava-na-zavod/img-1665-jpg2/

——————————