22.01.2014 13:00

DN - základní pravidla ledního jachtingu

Lední jachty mají díky velké rychlosti, jakou se na trati pohybují, upravená pravidla. Vše je podřízeno bezpečnosti. Zde je souhrn těch nejdůležitějších práv a povinností. 

Pravidlo č. Popis práva plavby
1 Červená loď musí vyhýbat lodi, která zastavila.
2 Červená loď jedoucí po větru, musí vyhýbat lodi jedoucí na stoupačku.
3 Jedou-li dvě lodě na stoupačku, loď jedoucí na větru zleva, musí vyhýbat lodi jedoucí na větru zprava. Jedou-li dvě lodě po větru, loď jedoucí na větru zleva, musí vyhýbat lodi jedoucí na větru zprava.

Pravidlo č. Popis práva plavby
4 Jedou-li dvě lodě na stoupačku na stejných bocích, pak návětrná musí uhýbat závětrné. Jedou-li dvě lodě po větru na stejných bocích, pak závětrná musí uhýbat.
5 Loď jedoucí z právem plavby nesmí měnit svůj kurz tak, aby jakkoliv bránil lodi bez práva plavby ve vyhýbání. Když rychleji jedoucí loď míjí druhou pomalejší loď zezadu na stejných bocích, rychlejší loď nesmí projet tak blízko, že by se pomalejší nemohla vyhýbat.
6 Loď nesmí zahájit obrat ani halzu pokud by mohla způsobit možnost kolize s jinou lodí, která by díky své pozici, nebo rychlosti nebyla schopná vyhýbání.

Pravidlo č. Popis práva plavby
7 Loď míjející překážku na trati musí signalizovat a voláním vyžadovat místo u překážky. Je-li to nutné, pak musí volaná loď otočit, nebo odhalzovat, ale volající loď jí musí v halze, nebo obratu ihned následovat.
8 Když míjíme značku, vnější loď musí vyhýbat. Také rychlejší loď přijíždějící zezadu musí vyhýbat lodi, která zahájila manévr otáčení značky. Každá loď musí dostat místo k projetí cílovou čárou.

 

—————

Zpět


Trať závodu DN

/album/trat-zavodu-dn/trat-zavodu-dn-jpg/

——————————