22.09.2013 15:04

FIREBALL - ME a MS ve Slovinsku

Ve Slovinsku v Portoroži se jelo mistrovství Evropy a následně i mistrovství světa lodní třídy Fireball. Závodů se zúčastnila i velmi početná česká flotila. Na ME se podařilo odjet pouze tři rozjížďky. Zvítězla britská posádka Matt Burge a Richard Wagstaff. Nejlepší českou posádkou byl na 13. místě Petr Kořán a Milan Kvasník.

Na mistrovství světa se odjelo celkem osm rozjížděk. Mistry světa se stala britská posádka Tom Gillard a Simon Potts. Z našich nejlépe dojel na 12. místě Milan Čáp s Filipem Procházkou.

Zde jsou výsledky:

mistrovství světa - https://app.box.com/s/k8ogjcwd3osezpgzzjw0

mistrovství Evropy - https://app.box.com/s/x61mrigajfcginma4rnt

 

Mistrovství Evropy a světa třídy Fireball
 

Přestože se v zátoce před marinou Portorož početná česká výprava každoročně účastní mistrovství Slovinska a místní podmínky závodníci dobře znají, na silný britský tým s několika mistry světa a Evropy letos Češi nestačili. Mistrovství Evropy bylo vypsáno pouze na tři dny a bohužel povětrnostní podmínky dovolily uskutečnit pouze tři rozjížďky. První se odjela v podvečer ve slábnoucím větru po silné bouři doprovázené vydatným deštěm. Nejlepší z našich byli na osmém místě Jaroslav Verner a Jakub Nápravník. Druhý den se opět ve slabém větru odjela jedna rozjížďka, tentokrát již za příjemného slunečného počasí. Stejně jako první den ji vyhráli Matt Burge a Richard Wagstaff, na čtvrtém místě dojela posádka Eva Skořepová a Roman Roček. Deváté místo ve třetí a poslední rozjížďce, která se jela poslední den závodu opět za slabého proměnlivého větru, stačilo Mattovi s Richardem na obhajobu evropského titulu. Nejlepším českým týmem se stala posádka Petr Kořan a Milan Kvasnik, která skončila na 13. místě. Trofej pro první smíšenou posádku obhájila Eva Skořepová s Romanem Ročkem, celkově na 14. místě.

 

 

 

 

 

Na mistrovství světa byly podmínky o poznání lepší a dovolily odjet všechny plánované rozjížďky ve slabším i silnějším větru, nezávodilo se až poslední den. Zde se převaha britských lodí ukázala v plné síle, když obsadily prvních 11 míst celkového pořadí. Jedinou neanglickou posádkou, která dokázala vyhrát rozjížďku, byli Švýcaři Claude Mermod a Ruedi Moser. Souboj o medailové příčky byl velmi vyrovnaný, titul nakonec získali Tom Gillard a Simon Potts. Nejlepším českým a zároveň prvním neanglickým týmem byla posádka Milan Čáp a Filip Procházka na 12. místě. „Ladies Trophy“ pro první smíšenou posádku získali opět ­Eva Skořepová s Romanem Ročkem.

 

Příští rok čekají na Fireballisty dvě velmi vzdálené destinace. Mistrovství světa se pojede na přelomu března a dubna v thajském letovisku Pattaya a evropský šampionát bude v červenci na Shetlandách.

 

—————

Zpět