17.08.2014 07:30

KOLEM BRITÁNIE A IRSKA

Volvo 65 Azzam - Abu Dhabi Racing kapitána Iana Walkera, projela cílovou čarou závodu kolem Británie a Irska na prvním místě z jednotrupých plachetnic, za 4 dny a 13 hodin. Tím bylnově pokořen nejen absolutní rekord katamaránem Musandam-Oman Sail, ale také rekord jednotrupých lodí, který dosud držela Volvo 70 Groupama. Rekord byl překonán o neuvěřitelný 1 den a 8 hodin. Na druhém místě doplul Iker Martinez s týmem Tc-6 a třetí byl Donfeng Team. Přitom o tuto pozici byla svedena velká bitva 3 lodí. Nakonec tým Alvimedica 4 zaostal o více než hodinu a za ním ženský tým SCA dalších 11 minut. Pro SCA je ale pozitivní, že získal světové prvenství jako ženská posádka. Původní rekord držela loď Aviva Open 60. Stejně jako tehdy v roce 2009, byla letos na palubě rekordní plachetnice Dee Caffari a Sam Davies.

Plachetnice Volvo 65 týmu Azzam - Abu Dhabi Racing

-------

15.08.2014

Sidney Gavignet s posádkou trimaranu MOD70 Musandem-Oman Sail zvítězil v závodě kolem Británie a Irska v rekordním čase 3 dny 3 hodiny a 33 minut. Tím jednoznačně, dokonce o několik dnů, pokořil rekord závodu, který držela loď Volvo 70 Groupama. Dokonce padl i absolutní traťový rekord, který zajel téměř dvojnásobně velký trimaran Banque Populaire V a to o pouhých 16 minut. Není ještě jisté, zda bude tento rekord schválen mezinárodní asociací pro jachtařské rekordy. Závod se totiž letos jel v opačném směru. Snad se tak ale stane. Jízda to byla totiž neuvěřitelná a posádka několikrát atakovala rychlostní hranici 43 uzlů.

Trimaran MOD70 Musandam-Oman Sail zvítězil v závodě kolem Británie a Irska

Zajímavý vývoj je v lodní třídě Volvo 65, která poprvé závodí pohromadě. Zatím vede Ian Walker s týmem Azzam, následován Iker Martinezem na lodi Campos, který ztrácí 190 mil před cílem 35 mil na vedoucí loď. Další skupina má velký odstup, ale jede pohromadě a stále se bojuje. Na 3. místě je Charles Chaudrelier a tým Dongfeng, kterého po 14ti mílých následuje Alvimedica 4 a za dalších 5 mil ženský tým SCA, který neuvěřitelně dotáhl svojí ztrátu. Bude to tedy ještě velmi zajímavá bitva.

-------

12.08.2014

Včera byl od ostrova Isle of Wight se zpožděním odstartován závod kolem Británie a Irska. Start byl odložen kvůli přecházejícímu frontálnímu systému. I tak se ale startovalo ve větru 30 uzlů a byla pozměněna trať. Lodě totiž tentokrát vyrazily východním směrem. Jednotrupé plachetnice letí ve skluzu a dosahují rychlosti kolem 20 uzlů. Včele je trimaran Oman Sail, který letí rychlostí nad 25 uzlů a získává obrovský náskok nad zbytkem pole. Dnes ráno pravděpodobně otočí nejsevernější výběžek Velké Británie. Není tak tedy zcela nemožné, že by mohl padnout neuvěřitelný rekord doplutí pod 3 dny.
Velká pozornost je směřovaná především k nové flotile lodí Volvo 65, které bojují v prvním závodě. Zatím vede tým Azzam pod vedením Iana Walkera. Druhý je Team Campos s Iker Martinezem a třetí Donfeng. Ženský tým SCA ztrácí na vedení 60 mil.
Celá řada jachtařů již byla nucena v náročných podmínkách odstoupit. Jedním z nich je i legenda oceánského jachtingu Robin Knox Johnson, který plul v 74 letech na Open 60.

Trimarán MOD70 Oman Sail v závodě kolem Británie a Irska

—————

Zpět