29.05.2014 07:31

LASER RADIAL - mistrovství ČR

Exkluzivní jachtařské podmínky provázely Mistrovství České republiky Laser Radial 2014. Pátek patřil mezi několik jachtařských dní, na které se pak dlouhá léta vzpomíná. Od rána řezalo a k tomu slunečno a horko – na Havaji by mohli závidět. Dvacet tři přihlášených Radiálů z České a Slovenské republiky mělo v pátek na programu 4 rozjížďky v postupně sílícím větru od 10 m/s až po poměrně stálých 15 m/s s nárazy kolem 20 m/s ve čtvrté rozjížďce pravdy, kterou dojel jen zlomek přihlášených. Hodně se koupalo, nějaký ten stěžeň se zlomil a na zaďáky se spíše než se soupeři, soupeřilo s rozbouřeným živlem. Zkrátka zážitek.
I sobotní den, kdy se přidaly k závodu třídy Laser 4.7, Optimisti, Cadeti a D-one, začal solidním větrem 6-9 m/s. Vítr však průběhu tří rozjížděk postupně slábnul, až zeslábnul úplně a čtvrtá sobotní rozjížďka musela být přerušena a nakonec i odložena na nedělní finální den mistrovství.
I nedělní počasí bylo tropické letní, ale současně s větrem. I když tentokrát již slabým proměnlivým 2-4 m/s. Radiálisti v rámci Mistrovství ČR odjeli poslední dvě rozjížďky, celkově tedy 9 kvalitních měření sil.

Od roku 1997, kdy jel Laser Radial první mistrovství u nás, již pošesté zvítězil David Blatecký, stříbro získal guru třídy Martin Pospíšil, bronzovou medaili Zdeněk Chlup. Velmi kvalitní výkony také podal čtvrtý Jakub Halouzka a v silném větru v pátek excelující pátý Tomáš Hlavsa. Nelze nezmínit výkon Karla Hrubého, který by bojoval o nejvyšší příčku, kdyby v sobotu neměl pracovní povinnosti a nemusel vynechat 3 rozjížďky. I s touto absencí skončil na 8. místě. Z holek předvedla vynikající výkon Martina Bezděková, celkově sedmá, která se jako jediná z holek dokázala porvat se všemi čtyřmi pátečními rozjížďkami. Ty dokončila, a to tak, že dobře.
Za největší negativum letošního šampionátu považuji poměrně nízkou účast (23 lodí). Mrzí mě, že někteří závodníci mající Lasera nepovažují české závody za důležité. Vyšší účast by určitě zvyšovala popularitu nejen této třídy, ale českého jachtingu vůbec na našich jezerech, rybnících a přehradách.
Naopak solidní účast byla v lodní třídě Laser 4.7, která bojovala na Nových Mlýnech o víkendu v rámci Poháru ČR. Osmnácti závodnicím a závodníkům kralovala Terezka Šamšulová, před Davidem Bezděkem a Radkem Sopouškem.
A za vynikající považuji počet Optimistů závodících na druhém okruhu. 75 startujících na pohárovém závodě je krásné číslo a poděkování patří všem nadšencům, trenérům i rodičům v klubech, kde se v posledních letech systematicky obnovily tréninky mající za následek tyto počty závodníků. Držím palce, aby se brzy překonala u nás stovka a my měli pokračovatele našeho krásného sportu.
Závěrem poděkování jachtkubu Dyje Břeclav a všem jeho činovníkům za pořádání nejen tohoto závodu. Klub, který sám nemá žádné okruhové jachtaře, pořádá největší počet významných regat u nás na dobré úrovni. Nezbývá si než přát, aby to ještě dlouhou dobu vydrželo a my mohli prožít další kouzelné jachtařské dny, jakým byl například novomlýnský pátek 23.5.2014!

Zdeněk Chlup, Foto: Marta Blatecká

—————

Zpět