02.09.2014 07:32

LIPNO REGATA

Na Lipně pořádal JK Černá v Pošumaví tradiční Lipno regatu. Letos zde startovaly lodní třídy Evropa, Laser Standard a Laser 4.7, které zde odjely pohárový závod a lodní třída Splash, která odjela mistrovství České republiky. Nejpočetnější olympijskou třídu Laser Standard vyhrál Štěpán Novotný, když favorit Viktor Teplý jednou nedojel a jednou nestartoval. Ve třídě Evropa zvítězil Štěpán Sivý a Laser 4.7 ovládl Jakub Halouzka.
Do mistrovského závodu třídy Splash odstartovalo 16 závodníků. Vítězství naprosto suverénně vybojoval teprve 13ti letý Michal Koštýř, který zatím jezdí především na Optimistu, na kterém získal titul minulý týden. Druhé místo patřilo jeho kosatníkovi ze třídy 29er Matěji Vítovcovi, který jezdí také hlavně na Optimistu. Bronz si nakonec odváží Aneta Valdhansová.

Lodní třída Splash na Lipně

Lipno regata - zpráva lodní třídy Evropa
Lipno - Černá v Pošumaví, 29.-31.8.2014, Závod Poháru ČR 2014 lodních tříd Laser Standard, Laser 4.7 a Evropa
Když už školákům zvoní začátek školního roku, pořádá se na Lipně jeden z tradičních českých jachtařských závodů – Lipno regata. Letošního soutěžení se rozhodlo zúčastnit 19 Standardů, 11 Radiálů a 17 Evrop. A předpověď nebyla věru příznivá. Například paní Zárybnická z obrazovky České televize hlásila po celou dobu slabý proměnlivý a i renomované servery Windguru, či norští přátelé nebyli o moc pozitivnější.
O to více potěšila realita – páteční slunečné počasí a vítr 2-5m/s a tři dlouhé rozjížďky. A vůbec tak nezbyl čas na plánovaný tradiční lipenský fotbálek. Večer pořadatelské kuřecí a vepřové řízečky a předpověď počasí, že v sobotu se tedy už opravdu závodit nebude.
A ono ano. Místo hlášených 1-2m/s od pravého poledne až do večera 4-8m/s a další dlouhé a ještě delší čtyři rozjížďky. Nedělní  ráno pak na Lipně připomínalo bezvětrnou prádelnu a nejeden závodník začal balit. Před polednem začalo foukat 3-5m/s a byla odstartována poslední rozjížďka. V jejím průběhu však udeřil hrom, dívky zaječely, rozhodčí zahoukali, zazvonil zvonec a byl konec. Celkové pořadí tam bylo tvořeno třemi pátečními a čtyřmi sobotními rozjížďkami.
Vítězem Lipno regaty ve Standardech bych vyhlášen Štěpán Novotný, i díky tomu že Viktorovi Teplému nevyšlo páteční závodění a dvě rozjížďky nedokončil. Sobotní suverénní Vikiho one-man show však stačilo na třetí místo, druhý skončil díky vyrovnaným výsledkům Jiří Halouzka. Na sobotní koktejlové beach party závodníci třídy Laser konstatovali, že Viki se Štěpánem létají po hladině jako rakety a vydali vyhlášku, že pokud s nimi chtějí příště závodit, musí jet Viki na plachtě 4.7 a Štěpán na Radiálu. A kdyby to nestačilo, dáme jim Opťáka, kterého případně zrefujeme.  Holky zase zaujal na sobotní beach party barman David a jeho míchání koktejlů v trenkách. Už se zase na Lipno těší.
Laserech 4.7 triumfoval Jakub Halouzka,  druhé místo patří Benu Přikrylovi a bronz si z Lipna odváží Jan Ptáčník.
V Evropách dokázal dívčímu krásnému komandu odolat jen Štěpán Sivý, pak už v pořadí na předních místech figurovaly jen holky – Vendy Škráčková, Katka Chlupová a Míša Zárubová.  
Díky patří pořadatelům za perfektně zvládnutý závod a všem závodníkům, kteří se této pozdně prázdninové regaty zúčastnili. Za rok rádi přijedeme.

—————

Zpět