23.12.2013 14:47

Markéta Audyová - kráska na Radialu

Před vánocemi se nám podařilo udělat rozhovor s mladou, krásnou a úspěšnou jachtařkou Markétou Audyovou. Ta jako většina jachtařů začínala na Optimistu a následně přešla na Laser 4.7, kde dokázala vybojovat 9. místo na Mistrovství Evropy a 10. místo na Mistrovství světa. Nyní závodí v olympijské třídě Laser Radial a připravuje se na olympiádu. Mezi nejlepší výsledky určitě patří 10., reps. 7. místo z ISAF Volvo Youth Worlds, 4. místo z Mistrovství Evropy do 21 let a skvělé 15. místo z Mistrovství Evropy v celkovém pořadí. Markéta Audyová se v prosinci stala juniorskou "Jachtařkou roku" v anketě Českého svazu jachtingu a nedávno vybojovala 7. místo na světovém poháru v Melbourne. Právě v Austrálii se Markéta nyní připravuje. Nikoho jistě nepřekvapí, že právě tato závodnice se stala na stránkách iRegata.cz jachtařkou měsíce prosinec.

Máš za sebou úspěšný měsíc. Nejprve jsi zvítězila v juniorské kategorii ankety “Jachtař roku” a následně jsi zajela skvěle mezi ženami na světovém poháru v Melbourne. Velká gratulace! Co oba výsledky pro Tebe znamenají?

Ahoj Davide, obou výsledků si moc vážím. Juniorský jachtař roku pro mě znamená velkou motovaci do dalších let a radost, že mám podporu lidí, kteří pro mě hlasovali. Sedmé místo v Melbourne je pro mě poctou a jsem za to velmi ráda, nicméně pořád vidím, že mám ještě co dohánět do dokonalosti.

Jezdíš za Jacht klub Brno. Jak jsi se k tomuto sportu dostala? Ještě trénuješ na “Príglu?”

Jako asi každý mladší sourozenec jsem následovala stopy staršího bratra. V té době pro mě byl číslem jedna volejbal. Jednou jsem ale za bráchu jela na zimní jachtařské soustředění, protože Dan onemocněl. když jsem se vrátila chtěla jsem pak už jen jezdit na lodi. Byl to asi ten kolektiv, který mě s sebou stáhl.

Máš za sebou celou řadu mezinárodních úspěchů. Které z nich považuješ za nejcennější?

Každý úspěch, i neúspěch, ve mně zanechává hodně respektu a ponaučení. Nejvíc si ale stejně vážím mého úplně prvního mistrovství Evropy v irském Dublinu. Tehdy jsem byla poprvé v životě na závodech na moři a závodila s více než 20ti lidmi (bylo nás 80 holek). Byla to pro mě jen taková zkouška a všichni čekali že budu uzavírat startovní pole. Bylo z toho 9. místo. Něco neuvěřitelného.

Zahájila jsi tvrdý trénink, hodně závodíš a do konce evropské zimy budeš v Austrálii. Jaké jsou další plány tvé olympijské kampaně?

Zatím se musím soustředit na úspěšnou kvalifikaci na olympijský kvalifikační závod v Santanderu. Dozvěděli jsme se, že máme pouze jedno volné místo, což nás s Veronikou staví do kvalifikačního souboje. Kvalifikační závody budou pravděpodobně světové poháry a mistrovství Evropy. Žádáme ale o rozšíření kvóty, tak snad se to podaří.

Do tréninku se po velmi krátké mateřské pauze vrací právě naše olympijská hvězda Veronika Fenclová. Jak spolu vycházíte? Předá Ti i ona občas nějaké zkušenosti?

S Veronikou jsme kamarádky. Vídáme se na různých závodech, bavíme se o různých věcech, ale trénujeme každá zvlášť.

Jaké jsou hlavní postupové regaty pro olympiádu v Riu? Jaký bude Tvůj program vzhledem k těmto lokalitám?

Pro Rio je nejdůležitější kvalifikační závod v Santanderu příští rok v září. Asi v půlce června se chystám odjet na místo a trénovat co nejvíc na tamní vodě, jelikož je to velmi složitá závodní plocha.

Jistě bude probíhat i česká národní kvalifikace. Už je stanoveno jak bude probíhat?

Národní kvalifikace se většinou řeší až po světové kvalifikaci, ale pravděpodobně to bude série závodů světového poháru v kombinaci s mistrovstvím Evropy a světa.

Kampaň je velice nákladná, ale podařilo se Ti spojit své výsledky s McDonalds a Českou Pojišťovnou. Jak spolupráce probíhá a máš ještě další partnery?

McDonald´s je pro mě sponzorem, který za mnou stojí v nejhorším i v nejlepším a moc si jejich podpory vážím. Tak nějak mě "vychovali"- přivedli mě do světa sponzoringu, mediální viditelnosti a vším, čin si sportovci většinou prochází sami. Mám také velkou podporu Českého Svazu Jachtingu, což je velmi motivační a uklidňující, když víte, že za vámi stojí.

Kromě Tvé hlavní lodní třídy Laser Radial občas jezdíš i námořní plachetnice. Jaký post tam zastáváš? Baví Tě tento druh závodění? Půjdeš v budoucnu touto cestou, nebo se vrhneš na nějaké adrenalinové třídy?

Námořní jachting mám moc ráda. Většinou zastávám hlavní plachtu a taktiku. Je to rozdílný jachting hlavně při navigačních rozjizdkach a to mě na tom nejvíc baví. Navíc když se sejdou dobří lidi, je to pro vás relaxační týden. V budoucnu bych se rada věnovala Radialům, ale cítím, že bych nepohrdla dámským skifem FX. Určitě to chci vyzkoušet.

Díky za rozhovor. Přeji krásné vánoční svátky mezi klokany, kvalitní trénink a šťastnou plavbu za Tvým olympijským snem.

Za iRegata.cz si s Markétou Audyovou povídal David Křížek (fotografie z archivu Markéty, Alberto Sánchez).

—————

Zpět


Markéta Audyová

/album/marketa-audyova/image-jpg1/

—————

/album/marketa-audyova/image-1-jpg/

—————

/album/marketa-audyova/image-3-jpeg/

—————

/album/marketa-audyova/image-2-jpeg/

—————

/album/marketa-audyova/image-6-jpeg/

—————

/album/marketa-audyova/image-7-jpeg/

—————

/album/marketa-audyova/image-9-jpeg/

—————

/album/marketa-audyova/image-jpeg/

——————————