30.03.2015 14:29

Martin Vacula - usměvavý kamikadze

Jeden z našich nejúspěšnějších ledních jachtařů. Pro svoji obětavost a podporu ostatních mu většina závodníků říká “trenére.” Za svoji dosavadní kariéru vybojoval na ledě celou řadu mistrovských titulů a neztratil se ani v mezinárodním poli. V letní sezóně závodí zejména na lodích Pirat a Star, ale lední jachty jsou pro něho prioritou.

Martine, jsi považován za jednoho z nejlepších ledních jachtařů u nás. Rozhodně jsi držitelem největšího počtu mistrovských titulů. Co Tě k ledu přivedlo? Jaké byly Tvé začátky a kdo Tě v tomto směru nejvíce posunul?
K lednímu jachtingu mě přivedli lední jachtaři u nás na Mácháči, hlavně bratři Martin a Petr Harcubovi. Poslední roky mě posunuly dopředu mezinárodní závody a moji soupeři Vláďa Ptašnik,můj brácha Libor a ostatní kluci z naší DN letky.

Jak se Ti vede v mezinárodním měřítku? Myslíš, že prolomíš magickou hranici zlaté skupiny na mistrovství světa?
Doufám,že to letos na ME vyjde a nedopadne to jako před třemi lety ve Švédsku, kde jsem neprošel měřením ve zlaté skupině, když jsem se tam probojoval.

Jaké je Tvé vybavení? Kolik máš lodí, stěžňů, bruslí, nosníků? Plánuješ ještě nějaké novinky, nebo už jsi s výbavou spokojen?
2 lodě, 8 sad bruslí, 3 plachty, 2 nosníky a 3 stěžně, ale minulý víkend na závodech v Polsku mi jeden stěžeň na první bójce odešel do karbonového nebe. DN je něco mezi nebem a ledem.:-D.

Dá se z Tvého pohledu srovnat lední jachting s tím tradičním? Pořádání závodů, závodníci, rozhodčí atp.?
Je to asi věc názoru. Společného to má jen plachtu a vítr. Jinak pro mě je to velký rozdíl.

Jsi odchovancem JO Staré Splavy na Máchově jezeře. Jaké byly Tvé začátky na plachetnici? Na jakých třídách si vyrůstal?
Začínal jsem jako každý kluk na lodi Optimist, Cadet, chvilku Evropa, pak Finn a skončil jsem na Pirátu a rád závodím i na Staru.

Poslední léta jezdíš tedy nejvíce na lodních třídách Pirat a Star. Obě jsou velmi těžké a taktické plachetnice, které jsou velmi vyrovnané, ale nedosahují příliš velkých rychlostí. Jak se to dá skloubit s ledním jachtingem, kde naopak jezdíš na zdánlivý vítr obrovskou rychlostí?
Určitě se to skloubit dá, ale nedá se to moc porovnávat. Právě proto, že je to tak rozdílný jachting. Na ledě je to spíš adrenalinový zážitek.

Zatím co ve Starech už máš medaile z mistrovství republiky, na Pirátu Ti to v posledních letech stále o kousek uniká? Jak vlastně vidíš budoucnost těchto lodních tříd, které u nás patří bezesporu mezi ty tradiční?
Na Pirátech z mistrovství medaile také mám. Budoucnost u nás nevidím moc růžově, ale u Stara to vidím v lepším světle, protože je tady pár nových lodí a zájem o tuto třídu stále je.

Co námořní jachting? Jaký je Tvůj vztah k závodění v početné posádce na moři?
Na to už nezbývá čas protože poslední 2 roky se začínám věnovat mládeži u nás v oddíle a hlavně svému synovi,který taky začal jezdit na Optimistu, ale svezení na moři bych se určitě nebránil.

Na ledě několikanásobně překračuješ rychlost větru. Neláká Tě to i v létě? Neplánuješ přechod na některé z rychlých lodí, jako jsou katamarány, nebo skify?
Určitě jsou to zajímavé lodě a doufám, že když bude čas tak se zase rád svezu s Vláďou na katamaránu. Přestup neplánuji. Nemám na to finance a hlavně ani čas.

Je něco, co bys vzkázal jachtařům, kteří by rádi vyzkoušeli lední jachting, ale stále váhají?
Tak určitě! Kluci nebojte se přijďte mezi nás. Když se svezete, tak neodoláte. Vždyť to víš sám Davide, že to stojí za to.

Moc děkujeme za rozhovor a budeme dál sledovat Tvé výsledky jak na ledě, tak i na vodní hladině.

Za iRegata.cz si s Martinem Vaculou povídal David Křížek (fotografie Pavlína Soukupová)

—————

Zpět


Martin Vacula

/album/martin-vacula/dn-vacula-2014-2-jpg1/

—————

/album/martin-vacula/dn-vacula-2014-10-jpg1/

—————

/album/martin-vacula/dn-vacula-2014-15-jpg1/

—————

/album/martin-vacula/dn-vacula-2014-17-jpg1/

—————

/album/martin-vacula/dn-vacula-2014-20-jpg/

—————

/album/martin-vacula/dn-vacula-2014-34-jpg1/

——————————