18.07.2013 11:00

MOD70 - převržení trimaranu

 

To, že jízda na velkých vícetrupých plachetnicích je nebezpečná vědí všichni. Koncem června se to opět potvrdilo. Francouzský trimaran třídy MOD70 Spindrift se převrátil v Dublinském zálivu a jeden ze závodníků skončil se zlomenou pánevní kostí.

Pouhý měsíc po tragické smrti britského jachtaře Andrew Simpsona, který zahynul po rozlomení katamaránu AC72 pro Americký pohár v San Francisku, došlo k dalšímu neštěstí. Devět členů posádky bylo v plné rychlosti katapultováno ze 70 stopého trimaránu, když jej převrátil poryv větru o síle 30 uzlů. Stalo se to během přístavní rozjížďky v rámci etapového závodu Route des Princes. Po převržení se na lodi Spindrift zlomil stěžeň. Při tom byl vážně zraněn bratr kapitána a kormidelníka Yanna Guicharda, Jacques. Ten byl následně transportován vrtulníkem do nemocnice. 

Již při vyplutí na rozjížďku panovaly velmi tvrdé povětrnostní podmínky na samé hranici limitu pro tuto extrémní lodní třídu. Všechny posádky nasadily bouřkové kosatky a první ref na hlavní plachtě. Spindrift odstartoval pod skupinou lodí, které se postupně rozjely, a když se tato loď dostala na čistý vítr, tak přišel prudký poryv. Posádka se ještě pokusila vypustit bouřkovou kosatku, ale bylo již pozdě. Jacques se vydral z kokpitu na trampolínu, ale pak byl nárazem katapultován. Při tom došlo k jeho zranění. 

Trimarany MOD70 jsou one-design třída pro oceánské regaty. Během dvouletého závodění tyto lodě prokázaly svoji robustnost a připravenost v těch nejtěžších podmínkách. Vloni pět těchto lodí úspěšně absolvovalo pětidenní transatlantický závod, když jejich rychlost často přesahovala 30 uzlů. MOD70 zvládly jak rozbouřené moře, tak i velmi silný vítr. S plnou posádkou se závodí s maximálním rizikem, často na samotné hranici převržení. Přesto se jednalo o první incident v této lodní třídě. Spindrift, který vlastní Donatella Bertarelli, tedy sestra vítěze Amerického poháru Ernesta, si do této doby vedl v závodě velice dobře a dominoval celé sérii Route des Princes. 

 

Route des Princes

Závod Route des Princes je koncipován pro různé velikosti vícetrupých moderních plachetnic. Závodí se jak ve třídě Multi50, tak ve one-design MOD70, ale také v otevřené třídě obřích Giants. Čtyř etapový závod ze Středozemního až po Severní moře nabídne jízdu jak ve slabém větru, tak i ve velmi silném. Stejně tak se budou měnit i kurzy plavby. Od stoupačky, přes boční, až po zadní vítr. Route des Princes je velice atraktivní nejen pro samotné závodníky, ale také pro širokou veřejnost. Start sledovalo přes 200 tis. diváků. V Lisabonu jich bylo přes 100 tis. a v Dublinu kolem 50 tis. Největší návštěva byla ale jednoznačně v cíli, kde přišlo téměř 300 tis. diváků. Díky tomu a zejména díky televizním přenosům lze předpokládat, že závod sledovalo více než 1 milion diváků.

 

Trasa závodu

Celkem 3.045 námořních mil z Valencie do zálivu v Moriaix, přes Dublin a Plymouth, to je trasa prvního ročníku Route des Princes 2013. 

 • Valencia ESP – 5.-9. června
 • Benicarlo ESP – 9. června
 • Lisbon POR – 13.-16. června
 • Dublin IRL – 20.-24. června
 • Plymouth GBR – 26.-29. června
 • Baie de Morlaix FRA – 30. června

 

Celkové pořadí Route des Princes 2013

Multi50

 1. 1. Arkema (Lalou Roucayrol) – 140,5 b
 2. 2. FenetréA (Erwan Le Roux) – 138 b
 3. 3. Actual (Yves Le Blevec) – 138 b
 4. 4. Rennes Metropole (Gilles Lamiré) – 105 b

MOD70

 1. 1. Edmond de Rothschild (Sébastien Josse) – 167,5 b
 2. 2. Oman Air (Sidney Gavignet) – 159 b
 3. 3. Spindrift (Yann Guichard) – 147 b
 4. 4. Virbac-Paprec (Jean-Pierre Dick) – 128 b

Ultime

 1. 1. Princes de Bretagne (Lionel Lemonchois) – 163,5 b

—————

Zpět