18.01.2015 07:30

MOTH - mistrovství světa

Rok 2015 je teprve na začátku, ale pravděpodobně nejprestižnější závod sezóny už skončil. Bylo jím bezpochyby mistrovství světa lodní třídy Moth. Této regaty v australském Sorentu se zúčastnilo neuvěřitelných 158 závodníků, včetně těch nejlepších jachtařů, které známe ze závodů olympiády, Amerického poháru, nebo také z offshore regat. Závod byl velmi větrný. Jen jeden den bylo větru méně a tím dostali šanci i závodníci preferující tyto podmínky. Celkem se podařilo odjet kvalifikaci a následné finálové rozjížďky v jednotlivých skupinách. Dohromady to činilo 14 perfektních rozjížděk. Už od začátku bylo jasné, že se o titul strhne velká bitva mezi 49eristy a adepty na kormidlování v příštím ročníku Amerického poháru, Nathanem Outteridgem z Austrálie a Peterem Burlingem z Nového Zélandu. V úvodu si lépe vedl Nathan, který je loňským mistrem světa a který kormidloval poslední ročník Amerického poháru pro tým Artemis Racing. Postupně se ale skvělou technikou a výbornou rychlostí dostal do čela Peter Burling, který dokázal vyhrát 9 rozjížděk, včetně té poslední. Jemu tedy nakonec patřilo celkové vítězství, před Nathanem Outteridgem, který ztratil 10 bodů. Bronz pak vybojoval další Australan Josh McKnight. Celkové výsledky.

2015 Moth Worlds

  1. Peter Burling NZL - 14b
  2. Nathan Outteridge AUS - 24b
  3. Josh McKnight AUS - 33b

-------

12.01.2015

Silnější vítr a poměrně velké vlny. To byl třetí den kvalifikace do zlaté a stříbrné skupiny na mistrovství světa třídy Moth v Sorrentu v Austrálii. V úvodu vedl Nathan Outteridge, který ale včera přepustil tuto pozici Peteru Burlingovi. Ten totiž vyhrál poslední 4 rozjížďky v řadě. Nathan ale ztrácí pouhé 2 body a tak se můžeme těšit na velkou bitvu těchto dvou 49eristů a potencionálních kormidelníků pro příští Americký pohár (Team New Zealand a Artemis Racing) ve zlaté skupině. Na 3. místě je zatím Scott Babbage a na 4. olympijský vítěz z Lasera, Tom Slingsby, který je členem Orace Teamu USA. Ve zlaté skupině se dále utkají např. Glen Ashby, Dean Barker, ale také Annalise Murphyová, kterou známe především z olympijské lodní třídy Laser Radial. Jako jediný Francouz postoupil do zlaté skupiny vítěz Minitransatu Benoit Marie. Celá řada skvělých jachtařů ale do zlaté skupiny nepostoupila. Patří mezi ně Philippe Presti, Loick Peyron, Freddy Lööf, ale také např. Rob Partridge, kterého znají naši 29eristé z loňského soustředění na Lipně.
Dnes fouká spíše slabší vítr a vítězem úvodní rozjížďky zlaté skupiny se stal Japonec Hiroki Goto. 

-------

09.01.2015

V Austrálii se schyluje k nejprestižnějšímu závodu letošní jachtařské sezóny, mistrovství světa lodní třídy Moth. Dříve se špičkoví světoví jachtaři potkávali především na svých olympijských lodních třídách, nebo následně na větších námořních plachetnicích, či lodích pro Americký pohár. Doba se ale začíná měnit a závodníci hledají moderní třídy i pro každodenní tréninky a závodění. Ještě předloni se řada z nich zúčastnila legendárního mistrovství světa třídy Musto Skiff v Anglii, kde se utkalo 130 jachtařů. Později ale řada z nich přešla na létající A-caty a především na Mothy. Těch bylo vloni na mistrovství světa také 130. Letos v Austrálii je ale přihlášeno již 165 závodníků. Třída je přitom díky technické náročnosti jízdy velmi komplikovaná a vyžaduje tvrdý trénink. Mezi hlavní favority patří 49eristé Nathan Outteridge (Artemis Racing) a Peter Burling (Emirates Team New Zealand). Jsou zde ale další zlatí olympijští medailisté a členové týmů pro Americký pohár, jako např. Freddy Lööf, Paul Goodison a Tom Slingsby. Nebude chybět ani Dean Barker, kormidelník Emirates Team New Zealand a několikanásobný mistr světa z A-catů a trimer ETNZ Glenn Ashby. Dokonce přijedou i specialisté na oceánské regaty, Loick Peyron a vítěz Minitransatu Benoit Marie. Všichni tito skvělí jachtaři z různých tříd se utkají se specialisty na Mothy, jako jsou Bora Gulari, Andrew McDougall, Chris Rashley, nebo Josh McKnight. V Sorentu již začalo Mistrovství Austrálie, které je poslední přípravou na hlavní závod mistrovství světa. To by mělo propuknout již zítra.

Nathan Outteridge na lodi třídy Moth.

—————

Zpět