18.01.2013 10:21

Olympijské vyhlídky - Rio 2016

 

Loňská olympijská regata ve Weymouthu se zařadila mezi ty nejlepší v historii. Od Montrealu to byla první velmi větrná olympijská regata. Díky tomu byly televizní záběry opravdu divácké a i ten největší laik poznal, že jachting je tvrdý sport, který do olympijského programu jednoznačně patří. Nevídaná sledovanost byla i na břehu, kde vznikla obrovská přírodní tribuna, v jejíž těsné blízkosti byl závodní okruh, včetně toho finálového. Vítr se zde neskutečně točil a pulzoval a k regulérnosti to mělo vždy daleko, ale pro propagaci jachtingu se nedalo udělat víc. Zejména, když se zde psala historie a vznikaly nové legendy našeho sportu. Dnes již Sir. Ben Ainslie zde jel svůj životní závod, který se od začátku nevyvíjel dle jeho představ, ale od poloviny závodu se začal dotahovat na svého dánského soupeře a ve finálové rozjížďce před domácím publikem zvrátil nepřízeň osudu a jen těsně se mu podařilo vyhrát. S jedním olympijským stříbrem a čtyřmi zlaty se stal nejlepším jachtařem historie. Ve Weymouthu zazářila ale i spousta dalších hvězd. Histroricky první olympijskou medaili zde pro Kypr vybojoval Laserista Pavlos Kontides a první čínskou jachtařksou medaili získala zlatá Laseristka Lijia Xu`s. 

 

Finálové rozjížďky byly velice vyrovnané a často se rozhodovalo o medailistech až v samotném závěru. Užasné bylo sledovat především akční skify 49er, které mají genakry v barvách státních vlajek a tak bylo vždy z dálky patrné kdo si jak vede. Tato moderní akční třída ale jde dál a přináší další novinky. Po olympiádě třída na Mistrovství Evropy otestovala nový formát závodů. Jedná se o sérii běžných rozjížděk na klasické trati, doplněnou o dvě dálkové etapy. Po součtu bodů se postupuje do zlatého finále, kde první rozjížďku jede 10 lodí, pak postoupí 8, 6 a do finále jdou jen 4. Ti si to rozdají v jedné rozjížďce o absolutní pořadí. Je to velmi tvrdý způsob závodění a rozhodně nenahrává favoritům. Stačí drobné zaváhání, nezaviněná kolize a je po nadějích. To většina ortodoxních jachtařů nechce akceptovat. Už nyní se jen těžko stotožňují s finálovou neškrtatelnou rozjížďkou za dvojnásobek bodů. 

 

Jachtařská aréna v Riu by mohla přinést úžasnou podívanou a velké drama. Kromě akčních 49erů se představí i ženské skify FX a mixy na katamaránech Nacra 17. Bude Rio ale skutečně divácky atraktivní? Lokalita a termín závodu tomu vůbec nenasvědčuje. V době konání olympijské regaty zde fouká jen velmi slabý vítr a navíc má být finálový okruh těsně pod břehen ve stínu obrovské hory. Již nyní všichni horečně mapují lokalitu, vítr, proudy a snaží se o to získat ty nejpřesnější údaje. Je to důležité pro sestavení ideálních posádek. Ty pak budou mít velmi nelehký úkol. Všechny světové poháry a většinou i mistrovství světa se jedou ve velmi větrných lokalitách. Tam se budou muset kvalifikovat na olympijskou regatu, kde je předpoklad, že bude větru jen velmi málo. Ideální hmotnost závodníků tak musí být výrazně nižší. U chlapské třídy Finn se hovoří o hmotnosti 85 kg. Přitom ještě před pár lety to bylo 103 kg. Překvapení může nastat především u katamaránu Nacra 17. Ten je mnohem menší, než ex-olympijské Tornado, které mělo ideální hmotnost posádky pro málo větrnou Čínu 140kg. Kolik to bude zde? 120kg? Nebo ještě méně? Budou čínské gymnastky opět falšovat svůj věk narození, aby se mohli pověsit na olympijský trapéz katamaránu? A to ISAF původně uvažovala o ještě menším Viperu 16. 

 

Možná se někteří z vás těšili na nástup kiteboardingu do olympijského programu. Ten se ale nakonec nekoná. ISAF odvolala své původní rozhodnutí a tak se opět dočkáme rozjížděk ve windsurfingu. Vše je již definitivně uzavřeno a olympijská příprava na Rio je v plném proudu. Ti znalý věci ale stále očekávají jednu zásadní změnu. A sice návrat kýlové třídy Star do programu OH. Jak se to může stát? A je vůbec možné, aby loď z roku 1913 mohla plachtit na největším sportovním klání na světě? Není to ještě vůbec vyloučené. Star byl z programu vyřazen již v roce 1996, ale o rok později jej tam díky obrovské loby vrátil přímo tehdejší prezident IOC Juan Antonio Samaranch. Nyní se opět objevují velké tlaky. V Brazílii je Star totiž nesmírně populární a historicky získal této zemi několik olympiských medailí, včetně dvou zlatých. Přestože současně nejlepší tamní jachtař a Starista Robert Schedt, přešel po loňské olympiádě zpět na Lasera, určitě by raději o domácí zlato bojoval, ve svých 43 letech, na kýlovém Staru, kterému se poslední léta úspěšně věnoval. Je tedy jasné, že tlak ze strany olympijského výboru a organizační komise na ISAF a IOC stále sílí. Není tak vyloučno, že se jachting v Riu dočká 11. sady medailí právě pro Stary. A kdo ví, třeba to přiměje k návratu do olympijského jachtingu i žijící legendu Bena Ainsliho. Další vývoj pro vás budeme průběžně sledovat a zaměříme se i na přípravu našich závodníků.

 

—————

Zpět