07.12.2013 13:26

Ondra Teplý - juniorem na Finnu

Přinášíme vám rozhovor s mladým talentovaným jachtařem Ondřejem Teplým, který má na svém kontě již celou řadu skvělých výsledků. Byl stříbrný na Mistrovství ČR olympijské lodní třídy Laser Standard a stal se mistrem v kategorii juniorů. Na Evropském poháru Laser Radial ve Francii dokázal dojet z 219 lodí na úžasném 16. místě. Na Mistrovství Evropy pak dojel na 26. místě ze 185 lodí. V loňském roce dokázal vyhrát Český pohár jak ve třídě Laser Standard, tak i v Radialech. Letos přešel do chlapské třídy Finn. Obsadil 8. místo v juniorech na Mistrovství světa a 2. místo v absolutním pořadí na Mistrovství republiky. Není tedy velkým překvapením, že se v anketě “Jachtař roku” zvítězil v mužské juniorské kategorii.

Na úvod gratuluji k úspěšné sezóně a ocenění “Jachtař roku” v juniorské kategorii. Byla to Tvá jubilejní 10. závodní sezóna. Ve vaší jachtařské rodině je těžké se prosadit. Dostal jsi doma pochvalu?
Díky. Je to velké ocenění a vážím si toho. Ano k nějaké pochvale určitě došlo ☺

Většina kluků Tvého věku závodí na Laseru. Přechod do “chlapské” třídy Finn není zcela běžný. Navíc na Laser Radialu jsi byl velmi úspěšný. Jak to sám hodnotíš? A jací jsou Tví soupeři?

Určitě to nebylo jednoduché rozhodnutí. Nechtěl jsem závodit proti bratrovi, ale nakonec rozhodly mé tělesné dispozice, laser by mi byl za chvíli malý. Úroveň mých soupeřů se hodně změnila, jsou starší, zkušenější. Je to něco jiného.

Letos jsi měl řadu úspěchů i na mezinárodním poli. Vyšlo Ti i obávané Hyéres. Jak to tam foukalo? Vyhovují Ti drsnější podmínky?
Ze světového poháru v Hyéres jsem měl trochu respekt. Nakonec všechno vyšlo. První dva dny foukal slabší vítr a dostal jsem se do zlaté skupiny. Zbytek závodu byl silný vítr.

Jaká je spolupráce s ostatními representanty? Co “Roudnický king,” nezlobí Tě?
Vycházíme spolu bez problému. Majk je taťkův vrstevník, takže se mě snaží trochu vychovávat , ale mnohokrát mi i poradil a pomohl.  ☺

Tvůj otec patří mezi nejuznávanější trenéry Finnařů na světě. Předává Ti své zkušenosti? Kdo je vlastně Tvůj osobní trenér a kde se připravuješ a s kým?
Ano předává mi zkušenosti, je to můj trenér na vodě, bez jeho pomocí a rad by to asi vůbec nešlo. Dále mám fyzického trenéra Tomáše Klímu. V přípravném období jezdím hlavně trénovat do Valencie, kam jsme převezli i vlastní lodě. Jinak fyzické přípravě se věnuji se svým trenérem hlavně v Brně.

Olympijská kampaň je velice nákladná. Lodě, plachty, vybavení, ubytování, doprava, letenky… Není snadné to ufinancovat. Podařilo se Ti už podepsat sponzorskou smlouvu, nebo je to hlavně na rodině? Jakou měrou Tě podporuje Český svaz jachtingu a olympijský výbor?

Zatím sponzory nemám. Dotace od svazu, klubu a kraje vystačí na pokrytí zhruba poloviny ročních nákladů, zbytek je na rodině.

Co Tvá loď? Na jakých plachtách jezdíš? Chystáš nějaké změny?
Loď mám Devoti Sailing. Žádnou změnu v lodi určitě neplánuji. Plachty jezdím hlavně North sails. Teď v přípravném období testujeme ve Valencii nové plachty.

Kolik dnů v roce trávíš na vodě (trénink a závody)? Kolik dnů cestuješ? Zbývá čas na školu?
V průměru se to pohybuje kolem 140 dní na vodě ročně. Na většinu tréninků a závodů lítáme, takže cestování se dá zvládnout.  Ve škole většinou všechno dotahuji na konci roku. Ale tenhle rok se budu muset věnovat škole trochu víc, jelikož maturuju.

Jaké jsou Tvé další plány? Chceš se porvat o kvalifikaci do Brazílie, nebo to necháš až do Japonska?
Chtěl bych zkusit první kvalifikaci příští rok v Santanderu a pak uvidíme.

Občas závodíš i na Devoti One a daří se Ti. Baví Tě moderní skify s genakrem? Chystáš se i na další třídy a námořní jachting?
Ano občas si to zkusím, je to úplně něco jiného. Mnohem zábavnější a rychlejší. Na další třídy se zatím nechystám. Námořní jachting se mi líbí, ale moc jsem se k němu zatím nedostal.

Moc díky za rozhovor a držím palce v cestě za dalšími jachtařskými úspěchy!

Za iRegata.cz si z Ondrou Teplým povídal David Křížek (fotografie z archivu Ondry nafotila Pavlína Soukupová)

—————

Zpět


Ondra Teplý

/album/ondra-teply/o-teply-1-jpg1/

—————

/album/ondra-teply/o-teply-2-jpg1/

—————

/album/ondra-teply/o-teply-3-jpg1/

—————

/album/ondra-teply/o-teply-4-jpg1/

—————

/album/ondra-teply/o-teply-5-jpg1/

——————————