30.03.2014 07:29

OPTIMIST - pravidlo vlajky "U"

Poslední verze závodních pravidel jachtingu 2013-16 obsahuje nový penaltový systém signalizovaný vlajkou “U” (Fireball). Je to velmi podobné, jako jiné startovní penalty, jen s tím rozdílem, že když bude rozjížďka odvolána, nebo odložena, bude penalta anulována. Vlastně se jedná o tzv. “Black Flag light.” Lodní třída Optimist je první, která zakomponovala tento systém do svých závodních směrnic a hodlá jej používat.

Zde je originální znění v angličtině:
In RRS 2013-2016 U Flag is a recommendation in Appendix L. As it is not a rule, if the Race Committee intends to use it at an event, it must be described in the Sailing Instructions with the wording from Appendix L, item 11.5:
If Flag U has been displayed as the preparatory signal, no part of a boat’s hull, crew or equipment shall be in the triangle formed by the ends of the Starting line and the first mark during the last minute before her starting signal. If a boat breaks this rule and is identified she shall be disqualified without a hearing but not if the race is restarted or resailed or postponed or abandoned before the starting signal. This changes rule 26.

—————

Zpět