15.09.2013 13:36

Raceboard - mistrovství světa

 

Po více než roce příprav se historicky poprvé uskutečnilo Mistrovství světa ve třídě raceboard u nás v České republice. Tento velký svátek windsurferů probíhal ve dnech 2. - 7. 9. 2013 na Nových Mlýnech v YC Dyje Břeclav. Do závodu se přihlásilo rekordní množství 110 závodníků a závodnic z 18 zemí a 4 kontinentů.

První den mistrovství byl určen pro registraci a odpoledne byla uskutečněna první tréninková rozjížďka za silného větru kolem 8 m/s. Druhý den se už závodilo naostro a vítr ještě přidal na síle. V nárazech dosahoval až 15 m/s. I když to byly náročné podmínky, většina závodníků ukázala, že raceboard je velice univerzální třída a i v takových podmínkách je možné jezdit s plachtou 9,5 m2. Odjely se celkem 4 rozjížďky a v ženách vedla závodní pole nadějně Jana Slívová.

Další dva dny nám počasí dopřálo dostatek odpočinku, protože po předchozích foukavých dnech vítr zcela utichl. Pro tuto příležitost měli organizátoři připraven bohatý doprovodný program, takže se účastníci mohli vyřádit např. v závodech na paddleboardu, na nafukovací lezecké stěně nebo obdivovat prezentaci jetsurfu.


Poslední dva dny se naštěstí vítr zpamatoval. Byl sice slabý (4-5 m/s), ale umožnil uspořádání dalších 6 rozjížděk. V těchto podmínkách dostali šanci i ostatní závodníci, kterým se v počátečních extrémních podmínkách nepodařilo zabodovat. Vítr často měnil směr a potrápil tak mnoho závodníků. Bohužel to také znamenalo, že Janu Slívovou odsunula na 2. pozici zkušenější litevka Vita Matise, která se tak stala mistryní světa.

Čeští závodníci v tomto závodě ukázali, že mají na to, aby měřili síly se zahraniční špičkou. Podařilo se jim dosáhnout následujících úspěchů:

6. muž - Petr Kučera junior
9. muž, 3. v kategorii Masters - Radim Kamenský
10. muž - Jakub Slíva
16. muž, 2. v kategorii těžcí - Adam Horký
17. muž, 3. v kategorii těžcí a 3. v Grand Masters - Martin Slíva

2. žena - Jana Slívová
3. žena - Martina Hrubá

Mistrovství světa mělo skvělou přátelskou atmosféru a mnozí z nás si z něho odnesli nezapomenutelné zážitky. Pokud mohu porovnávat podobné akce, kterých jsem se účastnil v minulých letech, tak tato patřila k těm nejlepším. Velký dík za výborně uspořádanou akci patří všem organizátorům a také rozhodčím v čele s Janem Blahoňovským, kteří mistrovství zvládli na jedničku.

 Pavel Kamenský
 
Odkazy:
Oficiální stránka akce s výsledky - https://www.wcr2013.org/informace/
Facebook stránka s fotogalerií - https://www.facebook.com/wcr2013
Fotogalerie na ČWA - https://www.cwa.cz/galerie/897.html
Průběh závodu den za dnem - https://www.cwa.cz/all/ms-raceboard-2013.html
Video na ČT Sport - https://www.ceskatelevize.cz/porady/10155087878-windsurfing/313297374000021-ms-ve-windsurfingu-2013-cesko/

—————

Zpět