29.10.2013 21:39

RICHARD KONKOLSKI

Legenda českého a světového jachtingu pan Richard Konkolski byl včera na Pražském hradě oceněn medailí za zásluhy o stát v oblasti sportu.

Richard Konkolski se již od mládí věnoval jachtingu , začínal v TJ ŽD Bohumín. V letech 1959 až 1966 se účastnil řady jachtařských závodů, stal se mistrem Severní Moravy.

V roce 1972 se účastnil závodů osamělých mořeplavců OSTAR (Observer Single Handed Transatlantic Race) přes Atlantik z anglického Plymouthu do Newportu. Vzhledem ke zlomenému stěžni a dalším problémům se mu podařilo připlout na celkovém 41. místě.

Po ukončení závodu pokračoval na vlastnoručně vyrobené jachtě Niké I v cestě kolem světa. Po 342 dnech ukončil plavbu v roce 1975 v Plymouthu a později v polskémSvinoústí a Štětíně. Stal se prvním Čechoslovákem, který obeplul zeměkouli a Niké I druhým nejmenším plavidlem.

Byl oceněn mimo jiné tituly Zasloužilý mistr sportu a Sportovec roku 1978.

Emigroval v červnu 1982. Během výjimečného stavu v Polsku odjel s manželkou Miroslavou a synem Richardem do Štětína, kde měl loď Niké II. Přistál v naprostém pořádku až v Newportu v americkém státě Rhode Island, kde žije dodnes.

Po sametové revoluci v roce 1999 udělil Richardu Konkolskému Český svaz jachtingu čestné členství jako ocenění za propagaci českého jachtingu u nás a v zahraničí.

Konkolski je autorem několika knih, filmů a televizních dokumentů. V současnosti vlastní multimediální studio, kde se věnuje výrobě filmů a propagačních materiálů.

V roce 2013 byl Richard Konkolski oceněn medailí za za zásluhy o stát v oblasti sportu.

—————

Zpět