18.02.2013 10:26

Roland Gaebler - život na dvou plovácích

S jedním z nejlepších katamaránistů světa Rolandem Gaeblerem si exklusivně pro Yachting Revue povídal David Křížek. Roland ač representuje Německo, žije se svojí ženou Nahid v Dánsku. Odtud stále vyráží na další a další mezinárodní regaty vícetrupých lodí.

ROLAND GAEBLER

  • bronzová olympijská medaile Sydney 2000 na katamaránu Tornado
  • účast na pěti olympiádách
  • světový rekord na katamaránu PlayStation z Miami do New Yorku
  • 7x mistr světa na katamaránu Tornado
  • 11x mistr Evropy na katamaránu Tornado a na Laseru
  • vícenásobný vedoucí jezdec světového žebříčku ISAF v kategorii Multihull Open
  • Celkový vítěz Volvo Champions Race 2005
  • účastník Extreme Sailing Series na katamaránech eX40
  • Více než 30 národních titulů

Rolande, v Evropě je dlouhá zima. Jak to snášíš? Co děláš? A máš vůbec čas na zimní jachting?

Tady na severu je všechno v pohodě. Většinou jezdíme na horských kolech, děláme dlouhé procházky se psem a věnujeme se zimní fyzické přípravě. Občas odletíme do Dubaje potrénovat na novém katamaránu GC32.

Jaký bude Tvůj příští krok? Je těžké po pěti olympiádách získat motivaci do dalších projektů?

Stále milujeme lety na Tornadu. Je to nejlepší loď všech dob. Nyní ale začínáme olympijskou kampaň na Nacra 17. Možná pojedeme sérii závodů i na větších katamaránech GC32 a M2 a samozřejmě mistrovství světa Tornad na Ibize.

Vzpomeneš si ještě na svůj nejlepší jachtařský zážitek?

Určitě to byl zisk olympijské medaile v Sydney, ale také titul mistrů světa na Tornadu v roce 2010, který jsme vybojovali jako smíšená posádka společně s Nahid. Od roku 1978 mám každoročně nějaký zvláštní jachtařský zážitek. Prostě si užívám rychlé jízdy na katamaránech.

Jsi velký bojovník, ale čas neúprosně letí. Věříš, že se bude takto dařit i v příštích letech?

Je to stále velká výzva. V každé regatě chci být na stupních vítězů. Věřím ale, že v budoucnu si budeme užívat i dobrodružné plavby bez honby za vítězstvím.

Opravdu považuješ Tornado za nejlepší loď?

Jednoznačně. Je nejrychlejší dvouposádkovou lodí ve všech podmínkách. Perfektní výrobní kvalita. Skvělý jachtařský adrenalin.

A jaký máš tedy názor na nový olympijský katamarán Nacra 17 a příští olympijskou destinaci v Riu?

Nejsem si vůbec jistý, že je Nacra tou správnou lodí pro Rio. Tornado by bylo jednoznačně lepší volbou pro převládající slabý vítr v Riu. Několik Brazilských posádek vyhrálo olympijskou medaili na Tornadu. Tak proč vybírat menší loď pro Rio. Na Nacře začínáme od nuly a již nyní se na lodích objevují četné technické problémy.

Za vším stojí mezinárodní jachtařská federace ISAF. Jak hodnotíš její poslední kroky?

Máme mnoho problémů s rozhodováním ISAF v této ekonomicky složité době. Proč vyškrtli Tornado z olympiády v Londýně 2012? Nyní jsou katamarány zpět s menší a pomalejší lodí. Proč? Kitesurfing byl zařazen do olympijského programu, aby byl o několik měsíců později zas vyřazen. Postrádám profesionální  třídovou a regatovou strategii ISAF. Nejen my, ale celá řada dalších jachtařů je nespokojená s počínáním jachtařské federace. Možná si vytvoříme svůj vlastní profesionální okruh závodů a budeme si to řešit po svém.

Jsi spíše pro tradiční závodění, nebo preferuješ nový styl závodění pro diváky a média, nový nízko bodový systém, finálové rozjížďky, krátké kurzy atp.?

Jsem pro moderní tvář jachtingu. Je to jednoznačně způsob, jak přilákat mladé jachtaře, diváky, média a s tím také sponzory. Krátké Speed regaty ukazují lidem náš sport v tom nejlepším světle. Je to zkrátka dobré pro všechny. Je to jasná budoucnost našeho sportu.

Takže se ti líbí nový formát Amerického poháru, Extreme Sailing série, či MOD70? Máš radost z masivního nástupu vícetrupých lodí?

Ano. Je to skvělá doba pro vícetrupé lodě. Konečně přišel náš čas. Rychlost a akce. To je to, co si všichni přejí vidět. Všichni zažíváme spoustu zábavy s těmito rychlými loděmi. Katamarány budují skvělou image našemu sportu.

Osobně jsi jezdil na 105 stop dlouhém katamaránu PlayStation. Jaké to bylo? Máš rád oceánský jachting, nebo preferuješ okruhové závody?

Jel jsem rekordní plavbu z Miami do New Yorku. Byla to fantastická zkušenost být na palubě se Stevem Fossettem. Já ale nejsem stvořen pro širé oceány. Občas trpím mořskou nemocí. Mám tedy radši malé rychlé lodě v příbřežních vodách. 

Je něco, co bys chtěl vzkázat čtenářům časopisu Yachting Revue a českým jachtařům?

Pokuste se sestavit dobrou tréninkovou skupinu a tréninkový program. Tvrdě trénujte a pak můžete vyhrát jednu z olympijských medailí v Riu 2016. Mimochodem sám miluji jízdu na českých vodách, především pak Lipno.

Díky za rozhovor a hodně štěstí v šesté olympijské kampani. 

 

—————

Zpět