29.12.2014 09:00

ROLEX SYDNEY HOBART YACHT RACE

Do cíle v Hobartu už začínají v krátkých intervalech připlouvat i menší lodě. Zatímco super-maxi projížděly Bassovu úžinu ve slabém větru, další skupina lodí získávala díky severovýchodnímu větru o síle přes 30 uzlů. Lodě tak letěly v přímém kurzu se spinakry vstříc cíli. Super-maxi budou mít díky tomu v handicapu velmi špatný výsledek. Jak jsme již psali, zívtězila Wild Oats XI, před Comanche, Ragamuffin a Rio 100. Volvo 70 Black Jack doplula na 5. místě. Další Volvo 70 Giacomo přišla o stěžeň. Přestože jsou v cíli už desítky lodí, na konečné pořadí handicapu si budeme muset ještě počkat.

-------

28.12.2014

Super-maxi Wild Oats XI po 50ti hodinách jízdy zvítězila v závodě Rolex Sydney Hobart Yacht Race. Náskok na druhou loď Comanche činil 48 minut. Pro Wild Oats XI a jejího majitele Boba Oatleye z Austrálie, je to již 8. vítězství. Americká loď Comanche se v úvodu ujala vedení. To ale ztratila ještě před vjezdem do Bassovi úžiny, když zůstala stát v hřebenu vysokého tlaku v bezvětří a jen sledovala svého rivala, který 12 uzlovou rychlostí zvyšoval svůj náskok. Ztráta postupně narostla až na 50 mil. Posádka Comanche pak dřela ze všech sil a zmenšila ztrátu na 10 mil. Předstihnout soupeře však již nedokázala. O 3. místo se svádí ještě velká bitva. Zdálo se, že pro bronz si jede loď Rio 100, ale Ragamuffin snížil ztrátu na pouhé 3 míle. Do cíle jim přitom zbývá jen 50 mil.

-------

27.12.2014

Předpověď větru se zatím naplňuje. Po 15 hodinách ostré stoupačky podél pobřeží v silném větru, vítr postupně zeslábl. O čelo závodu bojovalo 5 super-maxi, ale nyní je to již duel mezi Comanche a Wild Oats XI. Perpetual Loyal odstoupil ze závodu pro strukturální závady v palubě, které se projevily už během tréninku den před startem. Ragamuffin, který je konstruován spíše do slabého větru, neudržel krok s čelem závodu v úvodní větrné části, ale nyní se vrátil na 3. místo. 2. místo patří posádce Comanche a v čele závodu je Wild Oats XI. Comache dlouho vedl, ale se slábnoucím větrem začal postupně ztrácet až na současných 30 mil ztráty. Nyní ale zesiluje západní proudění, tak uvidíme, zda se tato loď bude schopna dotáhnout na vítěze. Wild Oats XI do cíle zbývá 299 námořních mil.

Super-maxi Wild Oats XI

-------

26.12.2014

Dnes ve 2 hodiny v noci (UTC) byl v Austrálii odstartován již 70. ročník Sydney-Hobart Race. Velmi očekávaný závod, na jehož start se letos postavilo 117 lodí. Hodně se spekulovalo o tom, kdo má největší šanci na vítězství a zda se dá v předpokládaném vývoji větru pokořit stávající rekord závodu. V posledních letech regatu jednoznačně ovládala loď Wild Oats XI, ale nyní je zde nový závažný soupeř v podání americké lodě Comanche. Wild Oats XI dokázal vyhrát přípravný závod, ale pouhý den před startem zlomila v tréninku ráhno. Problémy měla také Raggamuffin. Tato nejlehčí super-maxi v závodním poli měla strukturální defekt v oblasti paluby.
Krátce po startu se do čela závodu dostalo všech 5 super-maxi, které bojovaly bok po boku. Nyní je v čele Comanche, který vede o 1 míli před Wild Oats XI. Na 3. místě pluje Perpetual Loyal.

-------

22.12.2014

Pouhé čtyři dny zbývají do startu 70. ročníku Sydney Hobart Race.V Sydney Harbour už je připraveno 117 lodí, které čeká tradiční 629 námořních mil dlouhá plavba přes Bassovu úžinu až do Tasmánie. Předpověď počasí hlásí na první den jižní protivítr o síle kolem 25 uzlů. Ten se má postupně stáčet na západní brízu a slábnout. To by v handicapu IRC mělo nahrávat spíše menším lodím. Všichni ale budou pochopitelně sledovat ostrý souboj těch největších super-maxi. Těch bude na startu celkem pět, včetně sedminásobného vítěze Wild Oats XI, ale také nového soupeře Comanche z USA, či Perpetual Loyal. Bude to jistě napínavá bitva.

Rolex Sydney Hobart Race

—————

Zpět