21.11.2015 18:17

Suché obleky

Je tady zimní období a ne každý chce loď úplně zabalit. Navíc na jaře začnou soustředění v zahraničí a upřímně řečeno, únorový Jadran také není úplný Karibik. K tomu jak přežít jachting v chladném počasí vám pomůže kvalitní suchý oblek. Čím sušší bude, tím tepleji se budete cítit. Oblek slouží už podle názvu k tomu, aby vás udržel v suchu. Není to žádná tepelná ochrana. Tu musíte dotvořit spodní vrstvou, kterou si oblečete pod suchý oblek.
Tento druh oblečení byl dříve určen výhradně jachtařům na malých sportovních plachetnicích, ale stále častěji je oblékají i jachtaři na sportsboatech, ale i bowmani a mastmani na námořních lodích.
Cena suchých obleků se pohybuje zhruba od 7.000 Kč do 25.000 Kč. Nejedná se tedy o malou investici. Proto je třeba velmi dobře vybírat.

Materiál

Při výběru nás nejvíce zajímají zipy, vodotěsné manžety, materiál a celkový střih. Jako u většiny výrobků, vám může cena leccos napovědět o použitých materiálech a vlastním vývoji daného suchého obleku. Firma Gill například vyvinula speciální testovací nádrž, kde je každý suchý oblek otestován. Než opustí továrnu, tak musí zaručovat 100% vodotěsnost. Je to zdlouhavý a nákladný proces, ale zaručuje jistou kvalitu.
Nepropustnost vody je u suchých obleků základ, ale ještě záleží na tom, jak dlouho tato vlastnost vydrží. Něco jiného je testování v bazénu a něco jiného v plném pohybu v extrémních podmínkách na moři. Je třeba si dobře promyslet, zda potřebujete oblek z tvrdšího a odolnějšího materiálu do těch nejdrsnějších podmínek, nebo zda vám stačí mnohem tenčí oblek, který vás ochrání před vodní tříští.
Většina jachtařů volí suché obleky ve střední cenové relaci, vyrobené z třívrstvého materiálu, který je dobrým kompromisem vodotěsnosti, odolnosti a prodyšnosti. K dispozici jsou samozřejmě také dvouvrstvé materiály, které se dobře oblékají, zajišťují lepší pohyblivost, ale mají kratší životnost. Na opačné straně ceníku najdeme ty nejdražší obleky, které zajišťují jak dobrou odolnost a vodotěsnost, tak i perfektní prodyšnost. To je možné díky nejmodernějším materiálům typu Goretex. Pro aktivní jachtaře je prodyšnost často na prvním místě. Drahý oblek se ale musíte naučit nosit. Pokud si do prodyšného obleku vezmete vlněné oblečení, pak vám s velkou pravděpodobností bude zima. Je třeba dobře skládat vrstvy. Ta první by měla těsně obepínat tělo, zahřívat a odvádět pot na povrch. Také další vrstva musí být technická a prodyšná. Pozor na přílišné zakrývání suchého obleku. Elastické kalhoty a lycrová trička snižují prodyšnost, stejně jako plovací vesta a hrazda pás. Některé části obleku se ale přesto musí chránit. Mně se u hi-tec goretexového obleku od Suunto, který byl určen pro tým Amer Sports pro Volvo Ocean Race, prodřela sedací část. Ta byla sice zvenku chráněna kevlarovou kordurou, ale při nepřetržitém několikadenním sezení na lodi, která skákala na vlnách v silném protivětru, se mi prodřela goretexová vrstva zevnitř. Měkčená kevlarová výztuha se pak doslova vyždímala dovnitř dříve suchého obleku.
I když máte perfektní suchý oblek a umíte jej používat, často se stane, že po přistání jej svlečete a uvnitř je voda. Je to často způsobeno kondenzací. Oblek je vyhřátý od vašeho těla a když skočíte do vody, tak se stěny prudce ochladí a voda začne kondenzovat na vnitřní straně obleku.
Z toho všeho vyplývá, že méně aktivní jachtaři mohou s klidem zvolit i neprodyšný oblek, který jim za menší peníze poskytne dostatečnou ochranu. Pro pravidelné a dlouhodobé užívání je ale lepší si připlatit. U malých jachtařů lze koupit větší oblek, který se stáhne vestou a vyvažovacími kalhotami. Neprodyšný oblek, který je mnohem trvanlivější, pak vydrží celou jejich mládežnickou éru. Pokud dojde k poškození pak je nutné jej ihned nechat opravit. Lze měnit vyztužení kolen, sedací části, ale i manžety. U nás to zajišťuje např. firma KWS.

Zip

Při výběru suchého obleku je často kladenou otázkou typ zipu. Z jakého materiálu má být? Zda kovový, nebo plastový a především, kde má být umístěn?
Preference pozice zipu záleží hlavně na závodníkovi. Může být umístěn na zádech od ramene k rameni, nebo šikmo na přední straně. Jachtaři, zejména z jednoposádkových vyvažovacích lodí, kteří se často ohýbají do lodi, rádi volí kvůli lepší pohyblivosti verzi se zadním zipem. Někdy je ale těžké se z obleku sám dostat.
Přední zip má výhodu pro muže, kteří si jej mohou nepatrně otevřít a vykonat fyzickou potřebu. Ale pozor! Některé firmy tento trik zcela nepochopily a mají u svých obleků zapínání odspoda nahoru. V tomto případě se musíte rozepnout úplně a tím pádem sundat i hrazda pás a vestu. Neil Pride přišel pro letošní rok s novinkou zapínání plastovým zipem kolem pasu. To může být výhodou hlavně pro ženy a dívky.
Co se týče materiálu zipu, pak je to další nekonečná debata. Firma Trident používá poslední 4 roky pouze kvalitní plastové zipy. Ty slouží skvěle a téměř neomezují v ohybu, ale zase vyžadují pravidelnou údržbu, tedy lubrikaci. V Gillu plastové zipy testují, ale na prodávaných oblecích zatím stále využívají kovový Dynat zip. Ten je o něco dražší na pořízení, ale má jednoznačně vetší životnost. Méně kvalitní plastové zipy se mohou poškodit, když na ně v šatně stoupnete a dokonce se mohou při pádu do vody v ojedinělých případech i otevřít. To může být pochopitelně velmi nebezpečné. Nicméně kvalitní plastové zipy existují a využívají je i ve firmách Gul, nebo Hammond. Při dobré údržbě vydrží dlouho a navíc není problém je vyměnit.

Velikost a střih

Když vybíráme ideálně padnoucí suchý oblek, pak je jasné, že jakýkoliv objem navíc je špatný. Vše musí dokonale sednout. Má být volný, pohodlný, zajišťovat maximální pohyblivost a ohebnost, ale nesmí nikde přečnívat. Zároveň chcete, zejména jezdíte-li na rychlé lodi, minimalizovat větrný odpor. Ve světě je několik firem, které šijí suché obleky přímo na míru. Jsou sice dražší, ale perfektně vám padnou, můžete si vybrat různé barevné kombinace a navíc je lze kdykoliv upravit.

Manžety

Pro suché obleky se staly již standardem latexové ponožky. Dříve se dělaly u nohou klasické manžety, které se dali doplnit latexovou ponožkou, ale zaškrcená noha pak mnohem rychleji prochladla. Nyní se tento způsob již prakticky nevyužívá. U dražších obleků se občas objeví ponožka z tenkého Goretexu. U manžet na krku a rukávech je většinou možnost výběru mezi neoprenem a latexem. Neopren je měkčí, teplejší, pohodlnější na oblékání a bezúdržbový. Je ale objemnější, což vadí hlavně při nošení hodinek. Latex je tenčí, pružnější, ale vyžaduje perfektní zastřižení a zajištění kluznosti při oblékání. Nejčastěji se využívá dětský pudr. Latex má menší životnost a po nějaké době se musí vyměnit.

Další prvky

Některé obleky mají přes vodotěsné manžety další manžety na suchý zip. To využívá například Magic Marine, dokonce i v oblasti krku. Pro větší bezpečnost jsou dobré světlejší obleky, nebo materiály opatřené reflexními prvky. Důležitá je také protioděrová ochrana. Kvalitní obleky mají přidané vrstvy v oblasti kolen a hýždí. Můžou se hodit i kapsy. Jedna vnitřní, např. na klíč od auta, ale i vnější na rukáv pod ramenem, kam si můžete dát např. energetickou tyčinku. V každém případě věnujte výběru suchého obleku dostatečnou péči a vyzkoušejte jej i se spodní vrstvou a záchrannou vestou, případně trapézem.

Osobně využívám suchý oblek od Magic Marine, ale dříve jsem měl i Gill. Oba splnily mé požadavky. Mezi další tradiční výrobce patří Helly Hansen, Musto, Henry Lloyd, Marinepool, Neil Pryde a řada dalších.

Vrstvy oblečení od Magic Marine

1. Thermo Layer Pullover a Thermo Layer Pant
2. Bipoly Pullover a Bipoly Pant, nebo Bipoly Long John
2. Fleece Overall
3. Regatta Breathable Drysuit

Péče o suchý oblek

  • Pravidelně namažte zip obleku z obou stran parafínovým, nebo včelím voskem.
  • Nikdy nepoužívejte WD40. To způsobí jen korozi zipu a zamastí váš oblek.
  • Udržujte zip čistý od špíny a nití.
  • Při zapínání nepoužívejte příliš síly, kterou by jste mohli zničit zuby zipu.
  • Latexové manžety vždy před a po použití napudrujte.
  • Dbejte na to, aby se na manžety nedostal opalovací krém. Ten je postupně ničí.
  • Když oblek nepoužíváte, tak se snažte zejména latexové manžety nevystavovat zbytečně slunci.
  • Neoprenové manžety potřete z vnitřní strany dětským krémem a nechte působit 24 hodin.
  • Po každém použití oblek důkladně opláchněte sladkou vodou z obou stran a nechte zcela vysušit.
  • Zip zapínejte až chvíli před vyplutím. Jinak nechte zip otevřený, aby mohl vzduch snáze cirkulovat.

—————

Zpět


Suché obleky

—————

—————

—————

—————

—————

—————

/album/suche-obleky/gugm0356-gif/

Gul

—————

—————

—————

—————

——————————