05.02.2016 07:30

THE TRANSAT - Vincent Riou na startu

Pořadatelé legendárního závodu The Transat oznámili, že na startu v Plymouth nebude chybět jeden z nejlepších oceánských jachtařů světa Vincent Riou. Ten má se závodem nevyřízené účty. V roce 2008 byl ve vedení, když došlo ke srážce se žralokem, který značně poškodil kýl. Riou následně musel odstoupit a nyní po osmi letech je zpět. Za tu dobu dokázal dvakrát zvítězit v Transat Jacques Vabre a především ve Vendée Globe.
Stejně jako pro většinu známých jachtařů na startovní listině, bude 3.000 mil dlouhý The Transat pro tohoto 43-letého jachtaře tréninkem na Vendée Globe, který startuje letos v listopadu.

“The Transat je legendární závod,” prohlásil Riou. “ Je náročný pro oba. Jak pro jachtaře, tak i pro lodě. Je těžké doplout až do cíle. Tento závod přes Atlantik nabízí mnoho soubojů se silným větrem a rozbouřeným mořem. Je to skvělá příprava."
Tento ročník závodu kopíruje trasu prvního ročníku The Transat (dříve pod názvem OSTAR) z roku 1960 z Plymouth do New Yorku. Pole závodníků bude rozděleno do 4 skupin. Představí se 7 lodí IMOCA, 12 lodí Class 40, 5 Multi 50 a tři v kategorii Ultime, tedy nejrychlejší plachetnice na světě.
Rekord závodu pro jednotrupé lodě je 12 dnů, 11 hodin a 45 minut, tedy o 4 týdny méně, než bylo první vítězství Sira Francise Chichestera v roce 1960. My máme OSTAR neodmyslitelně spjatý z legendou našeho oceánského jachtingu Richardem Konkolskim.

—————

Zpět