03.05.2014 13:43

Tomáš Vika - jachtařská těžká váha

Další z jachtařských osobností, která nám poskytla rozhovor je juniorský vice mistr světa a Evropy v olympijské lodní třídě Finn a několikanásobný mistr ČR v různých lodních třídách, Tomáš Vika. Český reprezentant a zaměstnanec Centra sportu Ministerstva vnitra a také zakladatel a člen Czech Sailing Teamu.

Tome, bojoval jsi jako lev o svoji účast na olympiádě v Londýně. Měl jsi skvělou formu, ale nakonec to nevyšlo. Zvažoval jsi ukončení profi kariéry, ale jsi zpět a jdeš do toho znovu na 100%. Jak máš natrénováno a jak se cítíš po sportovní stránce?
Díky Davide. Kvalifikace na OH v Londýně nevyšla, ale byla to obrovská zkušenost. Takhle zpětně možná důležitější než samotná účast. Přemýšlel jsem pak hodně co dál, kam se v životě ubírat, a rozhodl jsem se to ještě jednou naplno zkusit. Minimálně teď do MS v Santanderu. Ten ukáže, jestli to má smysl nebo ne.

Ty jsi začínal, jako většina mladých jachtařů na Optimistu. Jak Ti to šlo? Patřil jsi už tehdy mezi domácí elitu?
Nebyl jsem zázračné dítě. Když jsem v osmi letech začínal, tak jsem nikdy nechtěl na vodu. Buď foukalo moc, nebo málo. Cílem bylo nejít :-D Ve dvanácti jsem na Optimistu končil, 55kg bylo moc. Největší úspěch bylo 3. místo na MČR v kategorii Mladších žáků.

Z Opťáka jsi přešel na Evropu. Jak na tuto krásnou loď vzpomínáš? Nemrzel Tě tehdy odchod od skvělé party Evropářů?
Evropa byla proti Optíku úžasná, jezdilo to rychle, předjížděl jsem sem tam dospělý. První sezóna byla tedy dost větrná, takže spíš plavecké zážitky, ale v 16ti už jsem myslím patřil mezi českou špičku. Parta je parta, ale se 75kg v 16 letech jsem věděl, že musím jít dál, když chci pořádně závodit.

Dal ses na Finna, tedy na tvrdou chlapskou dřinu. Jaké to bylo v juniorském věku, kdy jsi začal sbírat mezinárodní ocenění?
Bylo to parádní :-) Ale nepřišlo to hned. Finn je, jak říkáš, těžká třída. Nejspíš i proto nemá tolik juniorů jako Laser. Když jsem na Finnu začínal, Mistrovství Evropy a Mistrovství světa byla společná se seniorskými. Jezdilo se na kvalitních vodách a v plném poli. Vyhrávali ti nejlepší a nejsilnější. Postupně ovšem třída přišla s nápadem, že když bude dělat Silver Cup (pozn. Mistrovství světa juniorů) samostatně a na „jachtařsky“ horších vodách typu Moskva nebo Balaton, bude juniorů jezdit víc, protože přijedou i kluci co normálně závodí na Laseru nebo na 470kách. Přibyl tak jistý nádech loterie, což mi úplně nesedělo.

Tvrdě jsi dřel a bojoval jsi o účast na olympijských hrách v Londýně. Nakonec to nevyšlo. Co se vlastně tehdy stalo?
Nejlépe jsem to asi popsal v sekci „Story“ na svém webu tomasvika.com. Olympiáda pro mě tehdy byla vším. Kvalifikace ovšem dopadla tak jak dopadla a musel jsem jí sledovat jen v televizi :-)

Prožil jsi těžké období, ale nakonec jsi dokázal sebrat všechny síly a vrhnout se do další kampaně. Jak si zatím vedeš a co domácí konkurence? Jste tým, nebo už se projevuje rivalita před blížící se kvalifikací?
Ještě není KVS (pozn. Komise vrcholového sportu při ČSJ) stanoven kvalifikační systém pro Rio 2016, ale nejtěžší bude kvalifikovat ČR. Finn má nově jen 23 míst na olympiádě. Z toho jedno pořadatelské, jedno divoká karta a šest pro vítěze kontinentálních regat. Tím pro Evropské země zbývá maximálně 16 míst a jedno musí být naše. Rivalitu nepociťuji, nic nás do ní zatím netlačí.

Jaká bude Tvá příprava na hlavní vrcholy sezóny?
Zimní a jarní část jsem nejčastěji trávil ve Valencii s odskokem na závod v Cádizu a Světový pohár na Mallorce. V pondělí (pozn. 5. 5. 2014) startuje Mistrovství Evropy v La Rochelle, což je první vrchol. Pak kratší pauza a vše bude směrovat k zářijovému Mistrovství světa v Santanderu, kde se kvalifikuje prvních 12 zemí. Trénovat budu nejspíš opět ve Valencii, plánujeme i Evropský pohár v Kielelu.

Co finance? Finn je obrovsky nákladná třída a při profesionální dráze není čas vydělávat peníze. Jak to celé zvládáš? Kdo Tě podporuje? Co sponzoři?
Tak nějak jsme to s klukama srovnávali, samozřejmě záleží na jaké úrovni, ale při tom jak se připravujeme my z ČR, nevychází olympijská kampaň na Finnu ve výsledku dráž než na Laseru. Nicméně i tak je to pořád dost a bez podpory sponzorů, tímto děkuji společnostem  Defactory , Galeos a Devoti Sailing, Centru sportu Ministerstva vnitra a Českému svazu jachtingu, by to nešlo zvládnout. Jak to bude vypadat s mojí olympijskou kariérou dál, uvidíme.

Založil jsi Czech Sailing Team. Můžeš nám o tomto projektu něco sdělit? Co Tě k tomu vlastně vedlo?
Czech Sailing Team vznikl s cílem poskytnout zázemí nejlepším českým jachtařům v cestě za jejich olympijským snem. Napadlo mě to loni na podzim, když jsem byl běhat :-) V ČR není nic podobného, přitom jinde ve světě soukromé subjekty, které podporují olympijský jachting, budují jeho promotion a umí efektivně využít propojení mezi Business & Sailing, existují. Jmenovitě třeba Sailing Team Germany, který zajišťuje podporu pro víc jak 80 jachtařů, zhruba 50% celé Německé reprezentace, díky přínosu, který tvoří pro partnery jako je Audi nebo SAP.

Občas závodíš i na Devoti One. Jaké to je? Baví Tě moderní genakrové lodě?
D-One mě bavila, byla to taková moje vložka po neúspěšné olympijské kampani. Je to loď, na které si člověk užije pocit z jachtingu, i když jede na konci závodního pole. S genakrem jsem jezdil ještě na Melgesu 24, ale to už je o týmu, o penězích. Jinou zkušenost nemám, není na to čas.

Každoročně Tě potkáváme také na mistrovství ČR v námořním jachtingu, kde skvěle závodíte s týmem Morgan. Za 4 roky máte konečné pořadí 1, 2, 1, 2. Letos to tedy bude zase 1?
:-) Uvidíme, rok od roku je konkurence větší a větší. Přibývá posádek, teamy jsou silnější a zkušenější. Užívám si to. Doufám, že letošní MČR stihnu (pozn. MS v Santanderu končí den před začátkem MČR v námořním jachtingu v Rogoznici).

Díky za rozhovor a držíme palce na všech regatách, ale především pak v Santanderu na kvalifikační regatě na olympijské hry 2016.

Za iRegata.cz si s Tomášem Vikou povídal David Křížek (fotografie: František Vitvar, Robert Deaves)

—————

Zpět


Tomáš Vika

/album/tomas-vika/cst-logo-final-cmyk-jpg1/

—————

/album/tomas-vika/tom-vika-jpg1/

—————

/album/tomas-vika/tomas-vika-v-rozjizdce-foto-robert-deaves-jpg1/

—————

/album/tomas-vika/tomas-vika-jpg1/

—————

/album/tomas-vika/t-vika-familly-jpg1/

——————————