21.05.2013 10:54

Tornado - Evropský bronz

Závodu mistrovství Evropy na katamaránu Tornado se ve dnech 16. - 20. 5. 2013 účastnilo 31 posádek z osmi zemí - (AUS, AUT, CZE, ESP, GER, GRE, POL, SUI). Jezdilo se v rakouské části jezera Bodensee. Tato lokalita je známa spíše slabšími větry a těsně před odjezdem předpověď neslibovala příliš větrnou regatu.

 

Obě naše nejlepší posádky David Křížek a Zdeněk Adam a také Zdeněk Pavliš a Jiří Pavliš preferují atraktivní jachting v silném větru, proto volba místa konání nebyla pro obě posádky dobrou zprávou. Na poslední chvíli nakonec došlo k rozhodnutí vyslat do místa konání jednu posádku ve složení Zdeněk Pavliš a Michaela Pavlišová. Ti se měli pokusit, díky její nízké váze a jeho dobrým znalostem lokality o co nejlepší výsledek v předpokládaných podmínkách.  

 

 Ve čtyřech závodních dnech bylo odjeto celkem 8 rozjížděk s jedním škrtem. Od prvního dne se předpověď nenaplňovala a jezero Bodensee ukázalo, že ne vždy se plány a předpovědi vyplní.  Po dobu konání regaty se první tři dny proháněly přeháňky podpořené silným, měnícím se větrem a podmínky ve dvou rozjížďkách spíše připomínaly jachting na Baltu než slibovaný taktický boj ve slabém větru.

 

 

První den naše posádka dobře startovala a držela v průběhu obou rozjížděk kontakt s nejlepšími. Druhý den se vítr stáčel a postupně sílil. I za těchto měnících se podmínek se posádka držela v prvé polovině startovního pole. Třetí den s příchodem deště přišel i silný vítr a nezvykle vysoké vlny. Právě tento den se rozhodovalo o konečném výsledku regaty. Některé posádky se rozhodly nestartovat. Což nebyl případ naší posádky. Ač se v takovýchto podmínkách teprve třináctiletá Michaela ještě nesvezla, zvládla po souboji sama se sebou vše, co jízda na katamaránu vyžaduje. Když se naše posádka vypořádala s nástrahami trati a jela již v poklidu do cíle, praskl boční úchyt vantu a stěžeň se zřítil. Loď musela být odtažena na břeh a pro naší posádku závodní den skončil. Následovalo celoodpolední opravování a výměna poškozených dílů. Poslední závodní den se vítr nedostavil a proběhlo vyhlášení výsledků. Pro posádku Zdeněk Pavliš a Michaela Pavlišová velice příjemné, neboť ve své kategorii těsně obsadila 3. místo a veze domů historicky první medaili z mistrovství Evropy.     

 

Výsledky Mistrovství Evropy ve třídě Tornado: 

 

Pořadí OPEN: (31 lodí)

1. místo  - GER 1    Roland Gaebler/Nahid Gaebler ………………….        11b.

2. místo  - GRE 7    Paschalidis Iordanis/Konstantinos Trigonis …….    14b.

3. místo  - GRE 11  Nikolaos Mavros/Alexandros Tagaropoulos ……     22b.

  ….

18. místo – CZE 62   Zdeněk Pavliš/Michaela Pavlišová ………..…….     114,5b.

 

Pořadí MIX: (8 lodí)

1. místo  - GER 1    Roland Gaebler/Nahid Gaebler ………………….           7b.

2. místo  - SUI 228  Martin Rusterholz/Julia Rusterholz……………….       14b.

3. místo – CZE 62   Zdeněk Pavliš/Michaela Pavlišová ………..…….         31b.

 

 

Foto: Martina Barnetová

 

—————

Zpět