05.12.2013 10:00

MINITRANSAT - První sériová loď v cíli

Aymeric Belloir se stal suverénním vítězem sériové kategorie závodu Minitransat. V této kategorii se očekávala tradičně velká bitva. Aymeric však svým soupeřům nedal ani nejmenší šanci. Na první pozici se dostal hned druhý den závodu a následně svůj náskok držel a zvyšoval. V průběhu závodu pak sledoval, jak odstupují jeho největší soupeři. Damien Cloarec (Lomig) ani nevyplul z vážných zdravotních důvodů, Ian Lipinski (Pas de Futur sans Numérique) odstoupil a stejně tak i Clement Bouyssou (No War), který měl tolik problémů, že raději přistál v Portugalsku. Renaud Mary (www.runo.fr) přistál na Lanzarote.
Vítěz Aymeric Belloir jel perfektní jízdu. Dokázal šetřit loď, ale dostatečně šlapat na pomyslný plyn. Jeho silnou stránkou byla perfektní navigace v náročných povětrnostních podmínkách. Má za sebou devět plaveb přes Atlantik a bylo to jistě znát.

Pořadí závodníků:

Proto
1. Benoit Marie (benoitmarie.com) 
2. Giancarlo Pedote (Prysmian)
3. Rémi Fermin (Boréal)
4 lodě neodstartovaly, 7 lodí odstoupilo

Serie
1. Aymeric Belloir (Tout le Monde Chante Contre le Cancer)
2. Justine Mettraux (TeamWork) 169 nm do cíle
3. Simon Koster (Go4it) +81 nm
7 lodí neodstartovalo, 10 lodí odstoupilo, 1 není lokalizována

Pozice lodí najdete ZDE.

------

2. prosince 2013

Včera v 17 hodin 46 minut a 05 sekund (21h 46m 05s GMT), protnul kormidelník lodě “benoitmarie.com” v Pointe-á-Pitre cílovou čáru legendárního závodu Minitransat. Jeho celkový čas plavby ze Sada činí 18 dnů 13 hodin 1 minuta a 5 sekund. Průměrná rychlost na kurzu byla 8,25 uzlů. Pro kormidelníka Benoit Marie je to první velké vítězství v sólovém oceánském závodě. Na Minitransat se připravoval poslední dva roky a postupně se stále zlepšoval. Nakonec dosáhl na stupeň nejvyšší a to i přesto, že nebyl hlavním favoritem.
Benoit měl cestou několik problémů, které se mu vždy podařilo vyřešit. Jak sám tvrdí, tak bylo velmi těžké se po 16 dnech čekání dostat do závodního režimu. Po restartu v Sada závodníky čekaly extrémní podmínky a tak šlo hlavně o to, nezničit loď a vybavení. Nakonec měl Benoit problém s listem kormidla, ale podařilo se mu vše opravit. Díky výpadku sledování pozice sice nevěděl o celkovém pořadí, ale věřil rychlosti své lodě v těchto podmínkách. Kurz byl letos jednoznačný. Na stoupačku se jelo jen před zálivem v Sada a pak se směr větru stočil přes boční až postupně na zadní vítr, který přetrval až do cíle.
Na druhém místě doplul ve 20 hodin 41 minut a 30 sekund (0h 41m 30s GMT) kormidelník lodě Prysmian, Giancarlo Pedote. Jeho celkový čas byl 18 dnů 15 hodin 56 minut a 30 sekund. Cílovou čáru protnul 2 hodiny a 55 minut po vítězi závodu. Jeho průměrná rychlost byla 8,2 uzlů.
Na třetím místě stále ještě pluje Rémi Fermin na lodi Boreal. Do cíle mu zbývá 132 mil. V kategorii sériových lodí vede a na 6. místě celkově pluje Aymeric Belloir. Rozestupy lodí jsou pak již obrovské, protože první skupina odjela s poměrně příznivým větrem. Většina pole se nyní potýká s větrem 4 až 6 uzlů. Vše se má ale brzo zlepšit a do cíle závodníky doveze již tradiční pasát.

Nyní je pořadí následující:

Proto

 1. Benoit Marie (benoitmarie.com) 
 2. Giancarlo Pedote (Prysmian)
 3. Rémi Fermin (Boréal) +132,8 nm do cíle

4 lodě neodstartovaly, 7 lodí odstoupilo

Serie

 1. Aymeric Belloir (Tout le Monde Chante Contre le Cancer) 359,4 námořních mil do cíle
 2. Justine Mettraux (TeamWork) +250,6 nm
 3. Simon Koster (Go4it) +316,7 nm

7 lodí neodstartovalo, 10 lodí odstoupilo, 1 není lokalizována

Pozice lodí najdete ZDE.

------

26. listopadu 2013

Letošní ročník je skutečně extrémní na psychiku závodníků. Nejprve dlouhý odklad startu, pak bouře, restart, silý vítr a nyní dokonce téměř bezvětří. Pořadí na čele se mění. Podmínky již nevyhovují jinak rychle letícímu speciálu, na kterém letos jede Ital Giancarlo Pedote. Ten se nyní posunul na 2. místo, ale není vyloučeno, že se propadne ještě dál. Část závodníků se snaží s každou změnou prchat k jihu s nadějí, že se dostanou do pasátního proudění. Zatím to ale pro ně vypadá na velké zklamání. V příštích desítkách hodin bude vítr dále slábnout a zdá se, že přijde dříve naopak od severu. V těchto extrémně náročných a nevyspytovatelných podmínkách je nejlepší jet po spojnici a tlačit se co nejrychleji k cíli. Závodníci nemají internetové připojení a jejich meteo info je velmi omezené. V čele flotily je Benoit Marie, kterému do cíle zbývá ještě 1.224 námořních mil. 

První prototyp je celkově na průběžném 5. místě a ani další lodě v této skupině si nevedou špatně. O to větší deprese to musí být pro závodníky prototypů, kteří za své karbonové superstroje utratili mnohonásobně více peněz.

Nyní je pořadí následující:

Proto

 1. Benoit Marie (benoitmarie.com) 1.224 námořních mil do cíle
 2. Giancarlo Pedote (Prysmian) +8,6 nm
 3. Rémi Fermin (Boréal) +59,8 nm

4 lodě neodstartovaly, 7 lodí odstoupilo

Serie

 1. Aymeric Belloir (Tout le Monde Chante Contre le Cancer) 1.321 námořních mil do cíle
 2. Justine Mettraux (TeamWork) +94,3 nm
 3. Simon Koster (Go4it) +144,5 nm

7 lodí neodstartovalo, 10 lodí odstoupilo, 1 není lokalizována

Pozice lodí najdete ZDE.
 

--------

22. listopadu 2013

Tlaková výše nad Kanárskými ostrovy výrazně ovlivňuje povětrnostní podmínky na Atlantiku, na trase závodu Minitransat. Velmi prořídlé závodní pole, které si prošlo  velmi tvrdými podmínkami, má nyní opačný problém. Na ideální trase do cíle v Karibiku, nyní příliš nefouká. Z toho mohou těžit lodě, které se vydaly více na jih. Stále vede Giancarlo Pedote na speciálu Magnum, ale jeho náskok se zmenšil na pouhých 19 mil.


Nyní je pořadí následující:

Proto

 1. Giancarlo Pedote (Prysmian) 1.749 námořních mil do cíle
 2. Benoit Marie (benoitmarie.com) +19 nm
 3. Rémi Fermin (Boréal) +118 nm

4 lodě neodstartovaly, 6 lodě odstoupily, 1 stojí v přístavu


Serie

 1. Aymeric Belloir (Tout le Monde Chante Contre le Cancer) 1.873 námořních mil do cíle
 2. Simon Koster (Go4it) - +94 nm
 3. Justine Mettraux (TeamWork) +96 nm

7 lodí neodstartovalo, 8 lodě odstoupily, 1 stojí v přístavu

Pozice lodí najdete ZDE.

------

16. listopadu 2013

Čelní skupina lodí se nyní pohybuje východně od Madiry. Jediným odskočeným závodníkem je Giancarlo Pedote na speciálu Prysmian. Ten má nyní náskok 45 námořních mil a stále jej zvyšuje. Loď s kulatou přídí a především širokými boky je do těchto podmínek ideální. 

Řada závodníků již ze závodu odstoupila. Bylo to jak z technických důvodů, tak i z důvodů mentálních. Letos je na závodníky kladen extrémní psychický tlak. Nejprve 16 dnů odkládání startu. Pak divoká jízda v rozbouřeném Biskaji, zkrácená etapa do Sato, zrušená etapa, divoký přejezd z Gijonu. Restart závodu a divoké podmínky v Portugalském pasátu. To vydrží opravdu jen ti nejsilnější. 

Nyní je pořadí následující:

Proto

 1. Giancarlo Pedote (Prysmian) 2.941,4 námořních mil do cíle
 2. Nicolas Bodevezi (Nature Addicts) +45 nm
 3. Bertrand Delesne (Teamwork) +52,4 nm

4 lodě neodstartovaly, 3 lodě odstoupily, 2 stojí v přístavu


Serie

 1. Aymeric Belloir (Tout le Monde Chante Contre le Cancer) 3.017,3 námořních mil do cíle
 2. Simon Koster (Go4it) - +12 nm
 3. Justine Mettraux (TeamWork) +23,7 nm

7 lodí neodstartovalo, 4 lodě odstoupily, 4 stojí v přístavu


www.minitransat.fr

Pozice lodí najdete ZDE.

-------

Včera se konečně podařilo odstartovat sólový závod přes oceán, Minitransat. Slabší severní vítr a slunce doprovázeli závodníky během tak dlouho odkládaného startu. Celkem ze španělského Sato vyplulo 73 lodí, což je o 11 méně než v Douarnenez. Někteří závodníci už to nezvládli psychicky, či technicky, nebo také zdravotně. Všichni jsou nyní pod velkým tlakem a čeká je nejdelší etapa v historii. Navíc dle předpovědi budou podmínky stále velmi náročné. Lze tak očekávat velmi dobré časy a kdo ví, možná bude pokořen i 24 hodinový rekord. Podmínky na to budou velmi příznivé. Nyní jsou lodě na úrovni Porta v Portugalsku a míří dále kolem Lisabonu na zadní a zadoboční vítr, který má postupně zesílit až na 30 uzlů. Závodníci ale vědí, že síla větru je vždy, posměšně řečeno, udávána bez DPH. Lze tedy očekávat mnohem silnější poryvy a doslova divokou jízdu.

Nyní je pořadí následující:

Proto

 1. Giancarlo Pedote (Prysmian) 3.452,1 námořních mil do cíle
 2. Bertrand Delesne (TeamWork Proto) +1,6 nm
 3. Benoit Marie (benoitmarie.com) +1,8 nm

Serie

 1. Aymeric Belloir (Tout le Monde Chante Contre le Cancer) 3.464,7 námořních mil do cíle
 2. Justine Mettraux (TeamWork) +14,9 nm
 3. Yannick Le Clech (Diaoulic) +18,4 nm

www.minitransat.fr

Pozice lodí najdete ZDE.

-------

Je konečně rozhodnuto. Organizátoři závodu Minitransat se po dohodě se závodníky rozhodli, že letošní ročník bude pouze jedno etapový na trase Sada - Pointe-a-Pietre. Termín startu je stanoven na 12. listopadu.

Připomeňme, že původně se mělo startovat 13. října z Douarnenez v Bretani. Start byl celkem 16 dnů odkládán, když se lodě konečně vydaly na trať první etapy na Lansarote na Kanárských ostrovech. Cestou však bylo rozhodnuto o rozdělení etapy s mezizastávkou ve Španělském Sada. Ani to se ale neuskutečnilo a blížící se bouře donutila organizátory první část zrušit úplně a zahnat lodě do Sada a Gijónu. Nyní tedy čeká některé závodníky nelehký 160 mil dlouhý přejezd v divokých podmínkách v příbřežní oblasti do místa startu v Sada. 

 

Vypuštěním zastávky na Lanzarote se ale etapa výrazně natáhla a tak čeká závodníky 3.600 námořních mil dlouhý závod. Připomeňmě, že dřívější druhá etapa z Madeiry do Salvadoru de Bahia byla dlouhá 3.100 námořních mil. Lodě se ale tentokrát vyhnou rovníkovým tišinám a tak lze očekávat první lodě v cíli již začátkem prosince.

www.minitransat.fr

-------------

Vzhledem k blížící se bouři závodní komise zrušila úvodní část první etapy z Douarnenez do Sada. Většina lodí nyní spěchá do přístavu v Gijonu. Problémy hlásí Henrik Masekowitz, který přišel na své lodi o kýl a musel být zachráněn nákladní lodí. O stežeň přišel Jeffrey MacFarlane, který se nalodil na doprovodnou jachtu. Velmi špatnou zprávou je, že Jaffrey plul na pronajaté lodi s názvem Follow Me. Jedná se o úžasnou a skvěle postavenou loď našeho úspěšného jachtaře Milana Koláčka, který se nyní snaží o kroky vedoucí k záchraně plachetnice. Tento ročník závodu provází nekončící smůla.

Start závodu se odkládal celých 16 dnů. I tak ale problémy nekončí. Závodníci se nyní probíjejí Biskajským zálivem a vzhledem k blížící se bouři, bylo rozhodnuto, že bude vložena další mezizastávka. Tím přístavem je Sada, hned vedle La Coruni ve Španělsku. Z původně odstartovaných 84 lodí jich v současné době pokračuje 79. Jeden z německých závodníků má ale dle trackingu evidentní problémy, a tak doufejme, že stihne vplout do přístavu dříve, než se dostaví další bouře.

Pozice lodí ZDE.

---------------

Sotva se přehnala obří bouře, 84 statečných jachtařů odstartovalo v legendárním závodě Transat 6.50 (MiniTransat). Závodníky čekají tvrdé podmínky, veliké vlny a 15 plovoucích kontejnerů, které vypadly z dopravní lodě přímo na trase závodu. Jen čekání na start od 13. října muselo být velmi náročné. Všem držíme palce. Je škoda, že po účasti Davida Křížka a Milana Koláčka je letošní ročník bez české účasti.

Konečně byla vyvěšena zelená vlajka - do 24 hodin může být odstartováno!!! Původní start byl plánován na 13. října.

------------------------------------

V neděli 13. října měl být odstartován legendární závod osamělých mořeplavců Transat 6.50 (Minitransat). Letošní start se ale stále odkládá. V Biskajském zálivu totiž fouká vítr přes 35 uzlů a jsou více než 6 metrové vlny. Ani zítra se startovat nebude. Zatím to vypadá spíše na pondělí 28. října.

—————

Zpět


MINITRANSAT

/album/minitransat1/minitransat-2013-jpg1/

—————

/album/minitransat1/start-sada-jpg1/

—————

/album/minitransat1/mini-747-jpg1/

—————

/album/minitransat1/minitransat-jpg2/

—————

/album/minitransat1/mini-jpg2/

—————

/album/minitransat1/mini-2-jpg1/

—————

/album/minitransat1/magnum-jpg1/

—————

/album/minitransat1/mini-9-jpg1/

—————

/album/minitransat1/benoit-marie-jpg1/

—————

/album/minitransat1/mini-y-jpg1/

——————————