27.10.2013 12:46

TRANSAT JACQUES VABRE

Celkem 44 lodí v kategoriích Class 40, Multi 50, IMOCA Open 60 a MOD70 se zúčastní letošního již 11. ročníku dvouposádkového transoceánského závodu Transat Jacques Vabre, který odstartuje 3. listopadu z francouzského přístavu Le Havre, s cílem v brazilském Itajai. A jak vypadá konkurence v jednotlivých kategoriích?

Class 40
V této stále populárnější lodní třídě letos startuje 26 dvojic. Největším favoritem se zdá být Sébastien Rogues, který na lodi GDF SUEZ (Manuard design) vyhrál pět ze šesti přípravných závodů. Jeho co-skiperem pro tento závod bude  Fabien Delahave. Do celkového pořadí může promluvit až 15 lodí. Tak velká konkurence je v této lodní třídě. Na medailové umístění jistě pomýšlí Jorg Riechers a Pierre Brasseur na lodi MARE, nebo mix posádka Halvard Mabire a Miranda Merron na lodi CAMPAGNE DE FRANCE. Jistě velkými favority jsou i Alex Pella a Pablo Santurde na TALES SANTANDER 2014, či Ned Collier Wakefield a Sam Goodchild na CONCISE 8. Všechny posádky jsou skvěle připravené. Pojede se absolutně nadoraz, ale s citem pro loď. Je velmi pravděpodobné, že některé posádky tlak přeženou a budou nuceni doplout v náhradním režimu, již mimo šance na top umístění.

Multi 50
Závodní pole tvoří šest trimaránů s velmi zkušenými posádkami. Čtyři z nich jistě pomýšlí na absolutní vítězství. Jsou to Yves Le Blévec a Kito de Pavant na trimaránu ACTUAL, Lalou Roucayrol a Mayeul Riffet na ARKEMA – AQUATAINE, Ervan Le Roux a Yann Elies na FENETRÉ A CARDINAL a Loic Féquet a Loic Escoffier na MAITRE JACQUES. Mezi těmito týmy se odehraje velká bitva. Posádky jsou velmi vyrovnané a rychlosti jejich závodních strojů srovnatelné.

IMOCA Open 60
V této úžasné třídě bude závodit celkem 10 lodí různých generací vývoje. Nejstarší lodí v poli je TEAM PLASTIQUE, která byla spuštěna na vodu již v roce 1998. Naopak tou nejnovější je MACIF a CHEMINÉES POUJOULAT. Mezi největší favority patří přibližně čtyři až pět lodí – MACIF, MAITRE COQ, , PRB a SAFRAN, design VPLP-Verdier a CHEMINÉES POUJOULAT od Juan Kouyoumdjiana. Na MACIF pojedou dva poslední vítězové Vendée Globe a dvě generace jachtařů, Francois Gabart a Michel Desjoyeaux.

MOD70
Po převržení lodě VIRBAC-PAPREC 70, na které měl startovat Jean-Pierre Dick a Roland Jourdain, zbudou na startu pouze dva týmy. Bude to tedy doslova match racingový souboj napříč oceánem, kdy na jedné lodi pojede Sébastien Josse a Charles Caudrelier a na druhé Sidney Gavignet a Damian Foxall. Pokud to některá z posádek nepřežene hned v úvodu a nepřevrhne se, tak můžeme očekávat úžasný dlouho trvající souboj.

—————

Zpět