18.02.2013 10:23

Únor ve znamení rekordů

 

Na začátek letošního roku ohlásilo pár týmů úmysl překonat hned několik světových rychlostních rekordů. Zatímco tým Jrata to na 6 metrovém katamaránu z Dakaru na Guadeloupe nedokázal, ostatní již byli úspěšní. 

Discovery Route

Trasu ze španělského Cadizu do San Salvadoru na Bahamách dlouhou 3884 námořních mil překonal Francis Joyon na trimaranu IDEC za 8 dnů, 16 hodin a 7 minut, průměrnou rychlostí 18,66 uzlů. Překonal tak svůj vlastní rekord o 1 den a 4 hodiny. Tentokrát se držel jižní pasátní trasy a naplul o téměř  500 mil více od ideální spojnice. Jeho skutečná průměrná rychlost tak činila 21,04 uzlů. Na stejnou trasu se nedávno vydal i Joyonův největší rival Thomas Coville, který nakonec musel kvůli zranění vzdát.

Golden Route

Cestu zlata na trase New York – San Francisco kolem mysu Horn překonal tým MASERATI pod vedením Italského zkušeného kapitána Giovanni Soldiniho. Posádka na upravené lodi Volvo Ocena 70 s větším oplachtěním a delším kýlem zvládla rekordní trať za 47 dnů a 42 minut. Tím posunula rekordní čas Yvese Parliera o více než 10 dnů. Soldini je výborný oceánský jachtař se zkušenostmi z Around Alone na IMOCA 60, nebo ze závodů na Class 40. Snad se mu podaří zajistit dostatek finančních prostředků pro vstup do dalšího ročníku Volvo Ocean Race.

Discovery Route podruhé

Některé členy týmu Telefónica z Volvo Ocean Race to opět táhne zpět na oceán a tak na stejné lodi, ovšem pod značkou MAPFRE, přijali novou výzvu. Jejich rekordní plavba vedla na tradiční trase Kryštofa Kolumba ze Španělska na Bahamy, resp. z Palos de la Frontera do San Salvadoru s mezi zastávkou na Kanárském ostrově La Gomera. Celá plavba posádce MAPFRE pod vedením zlatého olympijského medailisty z katamaránů Tornado Fernanda Echáverriho,trvala 11 dnů, 7 hodin a 38 minut.

Sydney – Hobart

Také na tradiční trati ze Sydney do Hobartu proběhl úspěšný pokus o světový rychlostní rekord. Zasloužila se o to sedmičlenná posádka trimaranu ORMA 60 Team Australia, pod vedením skipera Seana Langmanna. Dosavadní rekord držela vítězná loď Rolex Sydney Hobart Race, Wild Oats XI, která v prosinci vyhrála časem 42 hodin a 23 minut. Vícetrupá loď je pochopitelně o řád rychlejší a tak má nový rekordní čas hodnotu 29 hodin a 52 minut. Maximální rychlost během plavby byla 39,6 uzlů.

 

—————

Zpět