16.03.2014 07:30

Veronika Kozelská Fenclová - vytrvalá bojovnice

Naší největší současnou jachtařskou hvězdou je bezesporu Veronika Kozelská Fenclová. Sice si dala po olympiádě mateřskou pauzu, ale už je zpět v kolotoči světových pohárů a tvrdě trénuje v Cadizu, kde hned v prvním závodě dojela na medailové příčce. Není tedy žádným překvapením, že právě ona bude jachtařkou měsíce března na iRegata.cz. Veronika má na svém kontě řadu mezinárodních úspěchů včetně 4. míst z mistrovství Evropy i z mistrovství světa v olympijské lodní třídě Laser Radial. V té dosáhla i skvělého olympijského umístění, když si v Londýně doplula pro úžasné 9. místo.


 
Veroniko, po olympiádě jsi měla delší pauzu, ale jak se zdá, tak jsi nic ze svého umění nezapomněla. Jak hodnotíš svůj návrat? Co fyzická kondice, která je pro Lasera tak důležitá?
 
Na hodnocení návratu je ještě dost brzy. Budu ho hodnotit asi až po MS v Santanderu, kde bych se chtěla pokusit nominovat ČR na OH. Pokud se mi to podaří, tak budu se sezónou spokojená. Zatím si nedělám velké ambice na přední umístění. Fyzička se pomalu zlepšuje, ale zatím jsem daleko od toho v jaké kondici jsem byla před OH. Prvně musím zpevnit pořádně trup, než se vrhnu na opravdu silový trénink. Závod a trénink v Cádizu mi ukázal na čem musím zapracovat. Za výsledek jsem ráda, ale dobrých závodnic tam bylo jen pár. Nic tedy výsledek o mé momentální formě neříká. Napoví až světový pohár na Malorce. Přála bych si, aby foukalo každý den jinak, abych se mohla s ostatními porovnat v různých podmínkách.
 
Jaké to bylo opustit závody a plně se věnovat rodičovským povinnostem? Stýskalo se Ti po závodech?
 
Po OH to byla určitě velká změna. Byla jsem zvyklá být většinu roku na cestách a najednou jsem strávila celý rok doma. Po lodi se mi začalo také stýskat dřív, než jsem si myslela. Na druhou stranu porodit a starat se o potomka dává životu úplně jiný rozměr.


 
Co váš malý Matyáš? Jak se mu líbí u vody? Bude mít jinou volbu, než být po rodičích jachtařem?
 
Matýskovi se u vody snad líbí. Určitě se mu ale líbí, že nemusí na sobě mít tři vrstvy oblečení, ale stačí jen dvě :) Nějak to oblékání nemá rád. Jako všechny děti.
Do jachtingu ho nutit nebudeme. Byla bych ale ráda, kdyby sportoval a nejlépe venku. Kdyby to bylo u vody, tak by to bylo super. Já jsem si totiž pobyt u vody opravdu oblíbila a ráda bych k ní jezdila dál.  
 
Jak se dá zvládnout současná role matky a profesionální jachtařky, když hlavním coachem je Tvůj manžel?
 
Je to poměrně komplikované. O to komplikovanější, že Jakub musí i něco vydělat, a tak trénuje ještě belgický tým Laserů Radiálů kluků. Nemá na nás potom tolik času a hlavně nemá vůbec čas na své koníčky. Proto je tato sezóna hlavně taková zkušební. Snažím se být na vodě co nejvíce, a když se mnou nemůže být Jakub, tak trénuji sama s jinými týmy. Naštěstí mě většinou neodmítnou. Není tedy nouze o kvalitní sparing partnery.


 
Provdala ses za svého životního partnera a osobního trenéra Jakuba. Trávíte spolu spoustu času. Nepřenáší se vám jachtařská příprava i do osobního života? Zvládáte to neustálé cestování?
 
Cestování problém není. Snažíme se minimalizovat přejezdy kvůli malému, ale i kvůli nám. Myslím, že je lepší být déle na jednom místě, než pořád někde pendlovat. Za sezónu jedu jen pár závodů. Nehoníme se na každý pouťák a raději se snažíme kvalitně trénovat. Vyjde to i lépe finančně. Kuba má přejezdů o něco víc, ale většinou letí letadlem a tak to není tak zlý. Jachtingem žijeme více méně každým dnem, a tak se samozřejmě promítá i do osobního života. Zatím jsme ale v klidu a nijak se kvůli jachtingu nehádáme.
 
Finance jsou nezbytnou součástí olympijské kampaně. Zlepšila se po olympijském úspěchu tvá finanční situace? Kdo patří mezi Tvé hlavní sponzory a podporovatele?
 
Po olympiádě se nic nezměnilo. Peněz mám teď méně. Naštěstí jsem pořád zaměstnaná v Centru sportu Ministerstva vnitra a něco dá Český svaz jachtingu. Bez podpory těchto dvou subjektů, bych pokračovat nemohla. Sponzora nemám momentálně žádného. Kdyby někdo měl zájem mě podpořit, tak je vítán :).  


 
Je jasné, že Tvým dalším hlavním cílem je olympiáda v Riu. Jaké budou Tvé postupové kroky za tímto cílem?
 
Na olympiádu bych moc ráda a udělám pro to maximum. První cíl je kvalifikovat ČR v Santanderu. Naštěstí jsme na to s Markétou dvě a tak je naše šance uspět větší. Kdyby se nám to nepovedlo, tak budeme mít ještě dvě šance. Další kroky pak budou podřízeny národní kvalifikaci. Zatím ale nejsou známá žádná pravidla jak bude probíhat. Těžko tedy něco plánovat.
 
Jak náročná je Tvá příprava? Jak často a kolik hodin věnuješ tréninku na vodě a kolik času je na fyzickou přípravu? 
 
Na vodě trávím tak 150 dní v roce. Pryč z domova jsem ale mnohem víc. Těch 150 dní jsou opravdu odjezděné dny. Nepočítám dny na cestě, nějaké ty dny volna atd… Dá to určitě tak 200 dní z domova. Na vodě trávím dle síly větru 1,5 – 4h.  Další cca 1,5 h bych měla trávit v posilovně, na kole, během či jinou fyzickou aktivitou. Zatím ale dělám to co mi čas a tělo dovolí. V noci se moc nevyspím a tak regeneruji pomaleji. Doufám, že Matýsek začne brzy lépe spát a já budu mít více času na odpočinek a tím i více energie na lepší přípravu.
Další hodiny pak zabere plánování, shánění ubytování, přihlašování na závody a další veškerá logistika.


 
V jaké tréninkové skupině trénuješ? Máš stálé sparing partnerky? Jistě jsou některé z nich Tvé kamarádky. Jak zvládáš dvojroli, na břehu kamarádky a na vodě nelítostné soupeřky?

Zatím žádné trvalé sparing partnerky nemám. Sice už mám něco na letošek domluvené, ale tento rok beru jako testovací. Uvidím, jak vše budu zvládat. Nechci se zatím s nikým příliš vázat. S většinou holek se na břehu normálně bavím. Na vodě si sice nedarujeme ani centimetr, ale není to osobní záležitost. Každý chápe o čem to závodění je.  Nějaké větší emoce na břehu jsou spíše rarita. 

Jak vypadá spolupráce s ostatními českými jachtařkami? Trénujete někdy společně? Pomáháte si na závodech?
 
Trénujeme každý po svým. Není žádný placený svazový trenér, který by vytvořil tým a jezdilo by se dohromady. Tak je to u většiny ostatních týmů. My na to ale nemáme peníze. Každý si tedy hledá tu svojí cestičku. Není to správné, ale je tomu tak.


 
Co ostatní lodní třídy? Nenajdeš si čas například na závody na D-one, nebo na Evropě, které ses léta věnovala?
 
Momentálně nemám čas na nic jiného než na Lasera. Ani na něj nemám tolik času, kolik bych chtěla. Na jiné třídy teď tedy vůbec nemyslím. Kdybych se ale chtěla na něčem svézt, tak by to byla spíš nějaká loď s hrazdou. Vyvažování mám dost z Lasera.
 
Jsi zkušenou kormidelnicí námořních jachet. Chystáš se svojí posádkou další závody? Neláká Tě nějaká velká mezinárodní regata i v tomto odvětví jachtingu?
 
Odpověď je dost podobná jako na předchozí otázku. Nemám na to čas. Už takto nestíhám a myslím, že bych ani nesehnala hlídání pro Matýska. Babičky mají i jiné povinnosti než mi hlídat dítě :).  Pokud se chci vrátit do první desítky, tak se musím soustředit na Lasera a na fyzičku. A po zbytek času se snažit kvalitně odpočívat -  to je stejně nepostradatelné, jako posilovna.


 
Kolik má letošní sezóna vrcholů a jaké to jsou? Kdy máme nejvíce držet palce?
 
Hlavní vrchol je MS v Santanderu v první polovině září. Takový menší vrchol je pak ME ve Splitu začátkem června.
 
Moc děkujeme za rozhovor. Budeme dále sledovat Tvé jachtařské úspěchy a hrdě o nich informovat všechny příznivce jachtingu. Snad jich bude co možná nejvíce. 
 
 Za iRegata.cz si s Veronikou Kozelskou Fenclovou povídal David Křížek (fotografie Jakub Kozelský)

—————

Zpět


Veronika Kozelská Fenclová

/album/veronika-kozelska-fenclova/lar-vf-11-3-14-jpg/

—————

/album/veronika-kozelska-fenclova/lar-vf-12-3-14-jpg/

—————

/album/veronika-kozelska-fenclova/lar-vf-13-3-14-jpg/

—————

/album/veronika-kozelska-fenclova/lar-vf-10-3-14-jpg/

—————

/album/veronika-kozelska-fenclova/lar-vf-14-3-14-jpg/

—————

/album/veronika-kozelska-fenclova/lar-vf-15-3-14-jpg/

—————

/album/veronika-kozelska-fenclova/cze-oh-team-jpg/

—————

/album/veronika-kozelska-fenclova/ver-fenclova-jpg1/

——————————